بر بنیاد گزارش‌های منتشره، جنرال دوستم معاون اول ریاست جمهوری و عضو برجسته ایتلاف ملی برای نجات افغانستان در دیدار با هیئت اعزامی غنی- عبدالله صریحاً گفته است که طلسم داکتر غنی شکسته شده و باید استعفا دهد.
گفته شده که جنرال دوستم در این دیدار همچنان خواستار برگزاری «لویه‌جرگه» شده و افزوده است که تلاش‌های تیم ارگ نمی‌تواند انحلال ایتلاف ملی برای نجات افغانستان را در پی داشته باشد.
به گزارش خبرگزاری دید، جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری و عضو برجسته ایتلاف ملی برای نجات افغانستان در دیدار با هیئت اعزامی ارگ و سپیدار به طور آشکار گفته است که غنی باید کنار برود و «لویه‌جرگه» فراخوانده شود.
جنرال دوستم گفته است:« ما درسرکوب تروریزم تعهد میهنی داریم و دنبال گرفتن امتیاز دولتی نیستیم.»
وی همچنان نسبت به سیاست‌های غنی در برابر رهبران سیاسی افزوده است: ترفند غنی نمی‌تواند باعث انحلال شورای نجات شود وموصوف باید از یکه‌تازی و نظام تک‌قومی انصراف دهد.
آنچه اما، از گفته‌های جنرال دوستم بر می‌آید خونسردی و تعهد آهنین او و هم‌پیمانانش در برابر سیاست‌های ارگ است و به نظر می‌رسد که بر عکس ایتلاف‌های پیشین، «ایتلاف ملی برای نجات افغانستان» از هم نخواهد پاشید.
در آستانه تنش میان بلخ و کابل و همچنان آغاز مذاکرات میان جمعیت اسلامی و ارگ، حکومت در تلاش بوده تا محور ایتلاف ملی برای نجات افغانستان را از هم بپاشد و موازنه سیاسی را به نفع خود بر قرار کند، ولی موضع‌گیری آشکار جنرال دوستم نشان‌دهنده آن است که تیم حاکم در این مسئله ناکام بوده است.


کد خبر: 21670