ایران به دنبال سقوط حکومت عربستان نیست

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، می‌گوید:  ایران نه تنها در پی سقوط آل سعود نیست، بلکه مایل به مهار تلاش‌ها برای سرنگونی حکومت عربستان است

بودجه سال ۱۳۹۶ از سوی مجلس نمایندگان تصویب شد

به گزارش خبرگزاری دید، بودجه سال ۱۳۹۶ پس از چندین بار ردشدن از سوی نمایندگان پارلمان امروز(دوشنبه، ۲۷ جدی) به تصویب رسید

روسیه خواستار صلح بین‌الافغانی است

وزارت خارجه روسیه، حملات تروریستی اخیر در شهرهای کابل و قندهار را محکوم کرده و خواستار صلح بین‌الافغانی میان حکومت و گروه طالبان شده استدرگیری نمایندگان پارلمان ترکیه

on .

قانون‌گذاران حزب حاکم و حزب اپوزیسیون مردم جمهوری‌خواه ترکیه، پس از اختلاف نظرها درباره اصلاح قانون اساسی و بالا گرفتن بحث‌، باهم درگیر شدند.

به گزارش رسانه‌ها، هدف از اصلاحات قانون اساسی ترکیه، افزایش اختیارات رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهور این کشور است. 

شامگاه چهارشنبه، نمایندگانی از حزب حاکم «عدالت و توسعه» (آک پارتی) با نمایندگان حزب اپوزیسیون «مردم جمهوری‌خواه»، در پارلمان این کشور درگیر شدند و با تجمع در کنار تریبون، هم دیگر را زیر مشت و لگد گرفتند.

حزب حاکم ترکیه با پشتیبانی حزب «ناسیونالیست حرکت‌ ملی‌گرا»، لایحه اصلاحات را به پارلمان تقدیم کرده است که طبق آن، کرسی ریاست جمهوری تقویت می‌شود تا جلوی بازگشت دولت‌هایی با ائتلاف شکننده گرفته شود؛ اما حزب مردم جمهوری‌خواه و حزب حامی کردها، موسوم به «دموکراتیک خلق»، هراس دارند که این اصلاحات زمینه تشکیل دولتی خودکامه را فراهم سازد.

با وجود این زد و خورد، ماده سه، چهار و پنج از لایحه ۱۸ بندی این اصلاحات، در جلسه روز چهارشنبه پارلمان ترکیه تصویب شد. این جلسه تا بامداد امروز (پنجشنبه، 23 جدی) دوام داشت و ادامه بحث‌ها، در جلسه عصر امروز پارلمان ترکیه پیگیری می‌شود.

این لایحه به حمایت دست‌کم ۳۳۰ نماینده از مجموع ۵۵۰ نماینده نیاز دارد تا به همه‌پرسی گذاشته شود. احتمال دارد این همه‌پرسی بهار سال 1396 برگزار شود. 

حزب حاکم ترکیه ۳۱۶ نماینده دارد و حزب حرکت‌ ملی‌گرا، ۳۹ نماینده که در صورت تصویب این بسته اصلاحی، به اردوغان اجازه انتصاب و اخراج وزرای دولت، گرفتن رهبری حزب حاکم و حکومتداری تا سال ۲۰۲۹ را می‌دهد.

 

 

شماره خبر: ۲۰۱۰


 

تصاویر برگزیده

  • افتتاح بازسازی قصر دارالمان توسط رییس جمهور
  • افتتاح بازسازی قصر دارالمان توسط رییس جمهور
  • افتتاح بازسازی قصر دارالمان توسط رییس جمهور