ایران به دنبال سقوط حکومت عربستان نیست

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، می‌گوید:  ایران نه تنها در پی سقوط آل سعود نیست، بلکه مایل به مهار تلاش‌ها برای سرنگونی حکومت عربستان است

بودجه سال ۱۳۹۶ از سوی مجلس نمایندگان تصویب شد

به گزارش خبرگزاری دید، بودجه سال ۱۳۹۶ پس از چندین بار ردشدن از سوی نمایندگان پارلمان امروز(دوشنبه، ۲۷ جدی) به تصویب رسید

روسیه خواستار صلح بین‌الافغانی است

وزارت خارجه روسیه، حملات تروریستی اخیر در شهرهای کابل و قندهار را محکوم کرده و خواستار صلح بین‌الافغانی میان حکومت و گروه طالبان شده استکاروان نظامی دوستم رهسپار کابل شد

on .

جنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری، شمال را به مقصد پایتخت کشور ترک کرده و قرار است شام امروز( پنجشنبه، 9 جدی) به کابل برسد. 

گفتنی است که جنرال دوستم، چندی پیش، حکومت را به اِعمال تبعیض قومی، لسانی و سمتی متهم کرد و از نحوه‌ی کارکرد سران حکومت( رییس‌جمهور غنی و داکتر عبدالله) نیز انتقاد نمود. 

گذشته از این، مدتی است که اتهامِ سوی رفتار و آزار و اذیت جنسی جنرال و محافظین‌اش بر احمد ایشچی نیز سرخط اخبار و سوژه‌ی مناسب برای محافل سیاسی و اجتماعی افغانستان است؛ مسئله‌ای که حتی  واکنش‌های جهانی را نیز به دنبال داشت و بسیاری از نهادی مدنی و حقوقی نسبت به بررسی همه‌جانبه و پیگری آن تاکید کردند.

احمد ایشچی یکی از متنفذین قوم ازبیک در شمال کشور است که چندی پیش از ماجرای بدرفتاری جنرال جنرال دوستم و اطرافیانش، با رسانه‌ها نیز صحبت کرد و از آن پرده برداشت. 

هرچند حزب جنش ملی به رهبری جنرال دوستم، واکنش‌هایی مبنی بر رد ادعاهای ایشچی اظهار داشته، اما تا هنوز شخص جنرال دوستم، در این مورد، چیزی نگفته است.

خبرهای تایید ناشده، حاکی از آنست که طی دو روز اخیر، چرخبال‌های نظامی ترکی نیز به تپه بی‌بی مهرو( ساحه‌ا‌ی نزدیک به منزل مسکونی دوستم در کابل) نشست‌وبرخاست داشته‌اند.

این در حالی است که روزهای پیش، عنایت‌الله فرهمند، رییس دفتر معاون اول رییس جمهور گفته بود که «حکم بازداشت جنرال دوستم از سوی ریاست امنیت داخلی و خارجی دادستانی کل، صادر شده است.»

وی همچنان به حکومت هشدار داده بود که« اگر ما نباشیم، شما هم نیستید.»

از برگه ضیا موسوی

 

 

 شماره خبر:۱۸۱۳


 

تصاویر برگزیده

  • افتتاح بازسازی قصر دارالمان توسط رییس جمهور
  • افتتاح بازسازی قصر دارالمان توسط رییس جمهور
  • افتتاح بازسازی قصر دارالمان توسط رییس جمهور