ایران به دنبال سقوط حکومت عربستان نیست

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، می‌گوید:  ایران نه تنها در پی سقوط آل سعود نیست، بلکه مایل به مهار تلاش‌ها برای سرنگونی حکومت عربستان است

بودجه سال ۱۳۹۶ از سوی مجلس نمایندگان تصویب شد

به گزارش خبرگزاری دید، بودجه سال ۱۳۹۶ پس از چندین بار ردشدن از سوی نمایندگان پارلمان امروز(دوشنبه، ۲۷ جدی) به تصویب رسید

روسیه خواستار صلح بین‌الافغانی است

وزارت خارجه روسیه، حملات تروریستی اخیر در شهرهای کابل و قندهار را محکوم کرده و خواستار صلح بین‌الافغانی میان حکومت و گروه طالبان شده استعبدالله: بی‌ثباتی در افغانستان به کل منطقه آسیب می‌زند

on .

داکتر عبدالله عبدالله، رییس اجراییه حکومت وحدت ملی کشور در دیدار با خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای ایران، آخرین وضعیت سیاسی، فرهنگی و اجتماعی کشور و نیز روابط افغانستان با ایران را تشریح کرد.

وی افزود که با وجود رابطه خوب افغانستان و ایران، فرصت بیشتر و بهتری وجود دارد و دو کشور، پیشینه فرهنگی - تاریخی و مشترکات زیادی دارند که رابطه مان را تحکیم می‌بخشد، به ویژه در باره مقاومت. ایران از معدود کشورهایی است که در مبارزه مردم ما با تندروها و طالبان، از ما حمایت کرده است.

رییس اجراییه گفت: در دوران حکومت وحدت ملی، سه گذار همزمان صورت گرفت، گذار سیاسی که طولانی شد، دوره گذار و انتقال امنیتی و گذار اقتصادی. در گذار امنیتی و نظامی ماموریت عملیاتی نیروهای بین المللی در افغانستان به پایان رسید و تعداد کمی از آنان بعد از سال 2014 در کشور باقی مانده‌اند و نیروهای امنیتی کشور تامین‌کننده امنیت افغانستان هستند.

آقای عبدالله با تاکید بر اینکه بی‌ثباتی در افغانستان به کل منطقه آسیب می‌زند گفت: رابطه افغانستان با همسایگان و امریکا بهبود یافته؛ اما مسایلی در رابطه با پاکستان وجود دارد که باید با گفت‌وگو و دیپلوماسی حل شود. با این وجود ما در مصالحه با طالبان دستاورد محسوسی نداشتیم.

وی ادامه داد: برای بهبود وضع منطقه، به دنبال ایجاد ارتباط بهتری با کشورهای منطقه از طریق دیپلوماسی و ایجاد همکاری‌های اقتصادی، نظیر توسعه خطوط راه‌آهن چین و اجرای قرارداد تجاری چابهار هستیم.

رییس اجراییه با اشاره به روابط افغانستان با ایران تاکید کرد: آینده افغانستان و ایران را روشن می‌بینم، هرچند که امروز هم در وضعیت خوبی قرار داریم. فرصت‌ها و چالش‌های مشترک بسیاری برای همکاری طرفین وجود دارد. چالش‌های مانند مواد مخدر و افراط‌گرایی در منطقه که می‌تواند، همکاری طرفین را به وجود آورد.

 

 

شماره خبر: ۱۹۹۳


 

تصاویر برگزیده

  • افتتاح بازسازی قصر دارالمان توسط رییس جمهور
  • افتتاح بازسازی قصر دارالمان توسط رییس جمهور
  • افتتاح بازسازی قصر دارالمان توسط رییس جمهور