ایران به دنبال سقوط حکومت عربستان نیست

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، می‌گوید:  ایران نه تنها در پی سقوط آل سعود نیست، بلکه مایل به مهار تلاش‌ها برای سرنگونی حکومت عربستان است

بودجه سال ۱۳۹۶ از سوی مجلس نمایندگان تصویب شد

به گزارش خبرگزاری دید، بودجه سال ۱۳۹۶ پس از چندین بار ردشدن از سوی نمایندگان پارلمان امروز(دوشنبه، ۲۷ جدی) به تصویب رسید

روسیه خواستار صلح بین‌الافغانی است

وزارت خارجه روسیه، حملات تروریستی اخیر در شهرهای کابل و قندهار را محکوم کرده و خواستار صلح بین‌الافغانی میان حکومت و گروه طالبان شده است«روس»‌، از افغانستان بیرون رفت و از «حلب»، سر کشید

on . Posted in تحلیل

در آن وقت، روسیه از افغانستان عقب نشینی کرد، اما امروزه ثابت شد، روس‌ها با قدرت‌نمایی در سوریه، از افغانستان عقب‌نشینی و از حلب سر بلند کردند

(یادداشتی درباره مصاحبه استاد بختیاری با تلویزیون تمدن)

ششم جدی، آوردگاه ایدولوژی‌های مختلف است. مناسب بود که در این نشست تلویزیونی، نمایندگانی از دو جریان مجاهدین و کمونیست‌ها، حضور می‌داشتند؛ تا هر کدام عمل‌کرد و دیدگاه خود در راستای منافع ملی را بیان می‌کردند و از این تضارب آرا، حقایق، روشنتر بیان می‌شد. گفتنی است که در حکومت وحدت ملی، از هر دو جریان یادشده، نمایندگانی در بخش‌های محتلف، وجود دارند.

در این نشست، نخست آقای بختیاری، از مجری برنامه پرسید که چرا در چنین نشستی، از کمونیست‌ها کسی دعوت نشده است. مجری برنامه در پاسخ گفت که حاج آقای محسنی، ورود و حضور آن‌ها را ناجایز و آلوده‌کننده می‌داند.

در این برنامه تلویزیونی، آقای دانش بختیاری گفت: ما برای ملت‌سازی نیاز به طیف‌ها و گرایش‌های مختلف و متضاد داریم و هیچ کشور  و جامعه‌ای یک‌دست نیست. لازمه‌ دولت‌سازی و ملت‌سازی، حضور طیف‌های متضاد در روند ملت‌سازی مبنی بر تحمل‌پذیری و رهبری سالم به وسیله رهبران خردمند در جامعه است.

وی در نقد این که «ششم جدی سرآغاز یک اشتباه استراتژیک شوروی بود»، گفت: تجاوز ششم جدی یک تجاوز آنی و اتفاقی نبود؛ بلکه یک برنامه استراتژیک مبتنی بر ایدولوژی مارکسیسم برای تأمین منافع علیای شوروی صورت گرفته بود.

انقلاب مارکسیستی 1917 کمونستی با دو رویکرد استراتژیک کمینترن و پراگماتیسم اهداف استراتژیک خود را دنبال کرده و می‌کند.

1- در رویکرد کمینترن که بیشتر کمونیستان رادیکال به این اصل معتقد بودند و می‌گفتند که این انقلاب نه برای روسیه، بلکه برای تمام معتقدین به ایدولوژی مارکسیست است؛ لذا مرز جغرافیایی نمی‌شناسد.

2- پراگماتیسم، همگام ساختن ایده با واقعیت‌های داخلی و خارجی است و مبتنی بر فلسفه پراگماتیسم، حقیقت هر قضیه را باید از طریق مطابقت آن با نتایج و فواید عملی تشخیص داد.

وقتی گورباچف، جامعه شوروی را درگیر چالش‌های داخلی و خارجی دید با یک عقب‌نشینی تاکتیکی مبنی بر اصل پراگماتیسم با اعلان پروستوریکا و گلاسنوست از افغانستان عقب‌نشینی کرد که امروزه ثابت شد، روس‌ها با قدرت‌نمایی در سوریه، از افغانستان عقب‌نشینی و از حلب سر بلند کردند.

پرسش مجری: جهاد افغانستان عامل فروپاشی شوروی و به هم‌زدن نظم دو قطبی جهان شد؛ اما مجاهدین چرا نتوانستند نظم و نظام برای کشور خود ایجاد کنند؟

پاسخ استاد بختیاری: برای قضاوت منصفانه در باره جهاد و مجاهدین افغانستان باید مراحل جهاد را طی سه مرحله نقد و بررسی کرد؛

مرحله نخست آغاز جهاد است، برای مقابله با نظام ضد دین، مقابله با تجاوز آشکار و حفظ استقلال سیاسی کشور. در این مرحله مجاهدین با یک نظام که اساس آن را تقابل با دین تشکیل می‌داد، مواجه شدند و این امر باعث وحدت ملی در جامعه شد، چرا که جامعه سنتی و اسلامی است. در جامعه دینی وقتی اعتقادات مردم با خطر مواجه می‌شود، مردم از همه چیزشان می‌گذرند و تنها ارزشی که برایشان باقی می‌ماند، پیامدهای ارزشی آن ایستادگی است ولو به نابودی همه چیزشان باشد.

مرحله دوم، تداوم جهاد است، در این مرحله که رقبای شوروی، مقاومت و ایستادگی ملت مجاهد افغانستان را رصد می‌کردند، جهاد افغانستان را بهترین محیط سرمایه‌گذاری برای زدن رقیب خود دانستند و اولین کاری که انجام شد تغییر چهره جهاد افغانستان از جنگ‌های چریکی به جنگ‌های جبهه‌ای بود و کشور پاکستان به عنوان مرکز تمویل‌کننده مجاهدین به وسیله کشورهای غربی و کشورهای عرب همسو با امریکا، از حمایت‌کنندگان اصلی مجاهدین قرار گرفتند و در این رویکرد که مجاهدین به امکانات و تجهیزات بیشتری نیاز پیدا کردند و به دنبال دریافت امکانات بیشتر به سوی پاکستان سرازیر می‌شدند و پاکستان هم مجاهدین را در قالب‌های قوم، مذهب و سمت سارمان‌دهی و هدایت می‌کرد، از این جاست که جهاد افغانستان از مسیر اصلی دفاع از دین، خاک و استقلال سیاسی به دفاع از قوم، مذهب و سمت تبدیل شد.

مرحله سوم «نظام‌سازی» است، در این مرحله که جهاد از حالت ملی به خواست‌های قومی، مذهبی و سمتی تبدیل شده بود، مجاهدین را از نظام‌سازی عاجز و به رقابت‌های منفی سازمان یافته‌شده مشغول و مصروف ساخت و بر همین اساس مجاهدین هیچ گاه نتوانستند به یک نظام سیاسی مطابق آرمان‌های اولیه جهاد و خواست مردم‌شان دست پیداکنند.

پرسش مجری: سرانجام جهاد افغانستان عامل شکست و خروج مفتضحانه روس‌ها از افغانستان شد؟

پاسخ استاد بختیاری: عرض کردم که هر عقب‌نشینی شکست نیست، وقتی که احمدشاه مسعود از کابل عقب‌نشینی کرد، بنده یکی از معترضین این عقب‌نشینی بودم و بر این باور بودم که عقب‌نشینی مجاهدین از کابل آن‌ها را از حافظه تاریخ حذف و دیگر فرصت برای حکومت مجاهدین میسر نخواهد شد؛ اما وقتی که در پنجشیر این موضوع را با آمر صاحب احمدشاه مسعود مطرح کردم، برایم ثابت شد که احمدشاه مسعود برای حفظ حیثیت مجاهدین، این عقب‌نشینی را سازمان‌دهی کرده است و این عقب‌نشینی باعث شد که احمدشاه مسعود که در جنگ‌های مجاهدین در کابل در حد یک فرمانده سمتی و قومی تنزل کرده بود، با عقب‌نشینی از کابل و ایجاد جبهه مقاومت ملی، به قهرمان ملی مبدل شد.

 

 

 

 شماره خبر: ۱۸۲۷


 

تصاویر برگزیده

  • افتتاح بازسازی قصر دارالمان توسط رییس جمهور
  • افتتاح بازسازی قصر دارالمان توسط رییس جمهور
  • افتتاح بازسازی قصر دارالمان توسط رییس جمهور