ایران به دنبال سقوط حکومت عربستان نیست

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، می‌گوید:  ایران نه تنها در پی سقوط آل سعود نیست، بلکه مایل به مهار تلاش‌ها برای سرنگونی حکومت عربستان است

بودجه سال ۱۳۹۶ از سوی مجلس نمایندگان تصویب شد

به گزارش خبرگزاری دید، بودجه سال ۱۳۹۶ پس از چندین بار ردشدن از سوی نمایندگان پارلمان امروز(دوشنبه، ۲۷ جدی) به تصویب رسید

روسیه خواستار صلح بین‌الافغانی است

وزارت خارجه روسیه، حملات تروریستی اخیر در شهرهای کابل و قندهار را محکوم کرده و خواستار صلح بین‌الافغانی میان حکومت و گروه طالبان شده استحرف‌هایی پیرامون« قتل عام یکاولنگ»

on . Posted in تحلیل

نوزدهم جدی سال 1379، ولسوالی یکاولنگ ولایت بامیان، گواه یک قتل عام و کشتار بی‌رحمانه از سوی طالبان بود. قتل عامی که در آن 380 نفر کشته شدند

نوزدهم جدی سال 1379، ولسوالی یکاولنگ ولایت بامیان، گواه یک قتل عام و کشتار بی‌رحمانه از سوی طالبان بود. قتل عامی که در آن 380 نفر کشته شدند. این حادثه مرگ‌بار زمانی اتفاق افتاد که نیروهای وابسته به حزب وحدت (به رهبری محمدکریم خلیلی) با طالبان داخل جنگ شد. نیروهای حزب وحدت، سنگرهای شان را در دور و اطراف خانه‌های مسکونی مستقر ساختند و جنگ را آغاز کردند. اما پس از مقاومت کوتاه، پا به فرار گذاشتند و مردم بی‌گناه، تحت محاصره طالبان قرار گرفتند. 

گفته می‌شود که ملا عمر، رهبر سابق گروه طالبان، در هماهنگی با یاران عربی این گروه، فتوایی صادر کرد که«سرِ تمام مردان بزرگ‌تر از ۱۲ سال بریده شود، تا درسی برای بازماندگان هزاره و سادات یکاولنگ باشد.» که همین‌طور هم شد و بر هیچ‌کسی رحم نکردند و خانه‌ها و"بازار مرکز یکاولنگ" را نیز به آتش کشیدند. 

در رابطه به این قتل عام، ذکر دو مورد ضرور به نظر می‌رسد:

1-  با آن‌که عاملین این جنگ، معلوم و شاخته‌‌شده‌اند، اما چرا دولت، نهادهای حقوق بشری و سایر سازمان‌های بین‌المللی، در این راستا کم‌توجهی کرده‌اند و عاملین جنگ را شناسایی و مورد بازپرس قرار نمی‌دهند. قتل عام یکاولنگ که جزو جنایات بشری به حساب می‌آید، یکی از تکان‌دهنده‌ترین حوادثی است که از مردم بی‌دفاع و بی‌گناه قربانی گرفت، اما کوچک‌ترین اقدامی از سوی حکومت و نهادهای عدلی و قضایی برای به محاکمه‌کشاندن عاملین آن نشده است. حال وقت آنست که حکومت افغانستان و تمامی نهادهایی که می‌توانند برای مجازات عاملین آن کاری کنند، باید اقدام نمایند. نباید با حقوق خانواده‌های شهدا و مظلومین قتل عام یکاولنگ، معامله شود و با این قضیه برخورد سیاسی و سلیقه‌ای صورت گیرد.

2-  مردم افغانستان، نهادهای مدنی و حقوقی، رسانه‌ها و نخبه‌گان سیاسی، برای رسانیدن صدای آسیب‌دیدگان به گوش حکومت و جهانیان، بیشتر فعالیت کنند و نگذارند که عاملین و سازماندهان آن فاجعه که اکنون در گوشه و کناری لمیده‌اند، از دید مردم و نهادهای ملی و بین المللی پنهان شوند. جالب است وقتی دیده می‌شود کسانی که زمینه‌ی شکل‌گیری این قتل عام را فراهم کردند، بی هیچ بازخواستی کنار گذاشته شده‌اند و بر کرسی تکیه زده‌اند. باید دانست که دادخواهی و حق‌خواهی مردم در این مرحله، مسوولیتی است که روی دوش هر انسان منصفی قرار دارد و مطالبه‌ی مدنی مردم، نتایج خوبی را نیز به همراه خواهد داشت.

 

ضیا موسوی

 

 

شماره خبر: ۱۹۴۸


 

تصاویر برگزیده

  • افتتاح بازسازی قصر دارالمان توسط رییس جمهور
  • افتتاح بازسازی قصر دارالمان توسط رییس جمهور
  • افتتاح بازسازی قصر دارالمان توسط رییس جمهور