آخرین اخبارجهان

کرونا در ۱۱۰ کشور؛ سازمان جهانی بهداشت «کووید ۱۹» را «بیماری همه‌گیر» جهانی اعلام کرد

شمار افراد مبتلا به ویروس کرونا در جهان در حالی از ۱۱۹ هزار نفر فراتر رفت که به‌نظر می‌رسد چین توانسته است شیوع این ویروس را کنترول کند، اما همزمان شمار بیماران کووید-۱۹ در ایالات متحده از یک‌هزار نفر فراتر رفت و نخستین مورد ابتلا به این ویروس در ترکیه نیز گزارش شد.

شمار افراد مبتلا به ویروس کرونا در جهان در حالی از ۱۱۹ هزار نفر فراتر رفت که به‌نظر می‌رسد چین توانسته است شیوع این ویروس را کنترول کند، اما همزمان شمار بیماران کووید-۱۹ در ایالات متحده از یک‌هزار نفر فراتر رفت و نخستین مورد ابتلا به این ویروس در ترکیه نیز گزارش شد.
سازمان جهانی بهداشت: «کووید ۱۹» یک بیماری همه‌گیر شده است
سازمان جهانی بهداشت روز چهارشنبه بیماری «کووید ۱۹» را که به دنبال ابتلا به نوع جدید ویروس کرونا پدید می‌آید برای اولین بار یک بیماری «همه گیر» اعلام کرد.
این سازمان همچنین از «عدم واکنش» به شیوع «هشدار دهنده» ویروس جدید کرونا انتقاد کرد.
تعداد جان باختگان در ایتالیا به ۸۲۷ نفر رسید
مقامات ایتالیا روز چهارشنبه اعلام کردند که شمار جان باختگان بر اثر ابتلا به ویروس جدید کرونا در این کشور به ۸۲۷ نفر رسیده است.


به گفته مقامات ایتالیایی تاکنون ۱۲۴۶۲ نفر در این کشور به بیماری «کووید ۱۹» مبتلا شده اند. طی ۲۴ ساعت گذشته ۲۳۱۳ مورد ابتلای دیگر به ویروس جدید کرونا در ایتالیا به ثبت رسیده است.
دولت ایتالیا روز چهارشنبه اعلام کرد که ۲۵ میلیارد یورو را به مقابله با شیوع ویروس جدید کرونا اختصاص داده است. بیماری «کووید ۱۹» تاکنون جان بیش از ۶۰۰ نفر را در ایتالیا گرفته است.
جوزپه کنته نخست‌وزیر ایتالیا اعلام کرد که این ۲۵ میلیارد یورو برای تمام مشکلاتی که ایتالیا به دلیل شیوع ویروس جدید کرونا با آن مواجه شده است مورد استفاده قرار خواهد گرفت. بخشی از این بودجه به طور اضطراری مصرف خواهد شد و بخش دیگر برای مقابله با تبعات بحران کنونی خواهد بود.
کرونا در فرانسه ظرف ۲۴ ساعت ۱۵ قربانی گرفت
مقامات فرانسه چهارشنبه شب اعلام کردند که ۱۵ نفر دیگر در این کشور به دلیل ابتلا به ویروس جدید کرونا جان خود را از دست داده اند.
به گفته مسئولان وزارت بهداشت فرانسه، تاکنون ۲۲۸۱ نفر در این کشور به نوع جدید ویروس کرونا مبتلا شده اند.


سیبت اندیای سخنگوی دولت فرانسه روز چهارشنبه اعلام کرد که دولت امانوئل ماکرون رییس جمهوری این کشور برای مقابله با تبعات اقتصادی شیوع نوع جدید ویروس کرونا «تدابیری اضطراری» را در دست بررسی دارد.
رییس جمهوری فرانسه قرار است پنجشنبه شب ساعت ۲۰ شب به وقت محلی با مردم این کشور در مورد شیوع ویروس جدید کرونا سخن بگوید. برخی پیش بینی‌ها حاکی از این است که امانوئل ماکرون قصد دارد ورود کشورش به مرحله سوم بیماری‌های همه گیر را اعلام کند. مرحله سوم مرحله اصلی همه‌گیری یک بیماری در فرانسه محسوب می‌شود.
مقامات فرانسه روز چهارشنبه اعلام کردند که تمام مدارس جزیره کرس در جنوب این کشور تا روز ۲۹ مارچ (۱۰حمل) به دلیل شیوع ویروس جدید کرونا تعطیل است.
ادامه سقوط ارزش سهام در بورس نیویارک؛ دولت امریکا طرح حمایت اقتصادی را در دست تهیه دارد
ارزش شاخص «داو جونز» در بورس نیویارک روز چهارشنبه در دقایق آغازین معاملات حدود سه درصد سقوط کرد.
نتیجه یک تحقیق نشان می‌دهد که نزدیک به سه چهارم شرکت‌های امریکایی به دلیل شیوع ویروس جدید کرونا در زمینه تامین مواد اولیه با مشکل روبرو هستند.
از سوی دیگر دولت امریکا استیو منوچین وزیر خزانه‌داری امریکا اعلام کرد که دولت این کشور به طور «تمام وقت» در حال تهیه طرحی برای تقویت اقتصاد ایالات متحده در برابر تبعات بحران شیوع ویروس جدید کرونا است.
مرکل از بستن مرزها در داخل اتحادیه اروپا انتقاد کرد
آنگلا مرکل صدراعظم آلمان ضمن انتقاد از بستن مرزها در داخل اتحادیه اروپا به دلیل شیوع نوع جدید ویروس کرونا این اقدام را «نامناسب» دانست.
صدراعظم آلمان همچنین از آمادگی خود برای عدول از سیاست کسری بودجه صفر در کشورش سخن گفت. این سخنان به این معنا است که مخارج دولت آلمان در سال جاری احتمالاً برای مقابله با شیوع ویروس جدید کرونا بیش از درآمدهای آن خوهد بود.
آنگلا مرکل همچنین خواستار «همبستگی» کشورهای عضو اتحادیه اروپا در مقابل شیوع ویروس کرونا شد.
تاکنون ۱۲۹۶ نفر در آلمان به ویروس جدید کرونا مبتلا شده اند.
تعداد مبتلایان در قطر از ۲۴ به ۲۶۲ نفر رسید
دولت قطر اعلام کرد که شمار مبتلایان به ویروس جدید کرونا در این کشور از ۲۴ به ۲۶۲ نفر رسیده است.
این امر به این معنا است که تنها در یک روز ۲۳۸ مورد جدید ابتلا به نوع جدید کرونا در این کشور حاشیه خلیج فارس به ثبت رسیده است.
فاینل فوتبال جام حذفی فرانسه به تعویق افتاد
مسابقه فاینل فوتبال جام حذفی فرانسه بین تیم های پاری سن ژرمن و المپیک لیون که قرار بود روز چهارم اپریل (۱۶ حمله) برگزار شود به دلیل شیوع ویروس جدید کرونا به تعویق افتاد.
شمار افراد مبتلا به کرونا در اسپانیا از ۲ هزار نفر فراتر رفت

Shokohmand, [13.03.20 00:38] مقام‌های اسپانیا اعلام کردند که شمار افراد مبتلا به ویروس کرونا در این کشور از ۲ هزار نفر گذشت و به رقم ۲۰۶۷ نفر رسید. این رقم روز گذشته ۱۶۳۹ مورد بود.
نیمی از افراد مبتلا شده به کرونا در مادرید متمرکز هستند. از سوی دیگر شمار افراد جانباخته در اثر ابتلا به بیماری کووید-۱۹ در این کشور به ۴۷ نفر رسید.
اولین قربانی کرونا در ایرلند
وزارت بهداشت ایرلند روز چهارشنبه اعلام کرد که یکی از افراد مبتلا به ویروس جدید کرونا در این کشور فوت شده است.
مقامات ایرلندی تاکنون در مورد سن این بیمار و شرایط جسمی او اطلاعاتی ارائه نکرده اند. تاکنون ۳۴ نفر در ایرلند به نوع جدید ویروس کرونا مبتلا شده اند.
نخستین فرد آلبانیایی فوت شده در اثر کرونا از ایتالیا برگشته بود
یک زن ۷۳ ساله آلبانیایی بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان باخت. این زن از ایتالیا برگشته بود و نخستین مورد فوتی در این کشور به حساب می‌آید.
طبق گفته مقام‌های وزارت بهداشت آلبانیا، ۱۱ نفر دیگر در این کشور مبتلا به ویروس کرونا هستند.
مدارس و دانشگاه‌های پولند تعطیل شدند
لهستان پس از شناسایی ۲۵ مورد ابتلا به ویروس کرونا در این کشور اعلام کرد که تمام مدارس و دانشگاه‌ها از روز دوشنبه آینده تعطیل خواهند شد.
وزارت آموزش ملی لهستان تاکید کرد تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها تا ۲۵ مارس (دو هفته آینده) ادامه خواهد یافت.
از سوی دیگر دولت این کشور تصمیم به تعطیلی دو هفته‌ای سینماها، تئاترها و موزیم‌ها گرفته است تا از شیوع ویروس کرونا جلوگیری کند.
بلژیک نخستین مورد فوتی بر اثر ابتلا به کرونا را ثبت کرد
مقام‌های بلژیک اعلام کردند که نخستین مورد مرگ بر اثر ابتلا به ویروس کرونا در این کشور ثبت شده است.
طبق اطلاعات ارائه شده از سوی وزارت بهداشت بلژیک، فرد فوت شده یک بیمار ۹۰ ساله بستری در بیمارستان بود. تعداد افراد مبتلا به ویروس کرونا در بلژیک ۳۱۴ نفر گزارش شده است.
نمازجمعه این هفته کربلا برگزار نمی‌شود
تولیت «آستان مقدس حسینی» در کربلا اعلام کرد که نماز جمعه این شهر برای دومین هفته متوالی برای کاهش شیوع ویروس کرونا برگزار نمی‌شود.
مرکل: احتمال دارد ۷۰ درصد مردم آلمان به کرونا مبتلا شوند
آنگلا مرکل صدراعظم آلمان گفت احتمال دارد تا ۷۰ درصد جمعیت آلمان به ویروس کرونا آلوده شوند. وی تاکید کرد «از آنجا که در حال حاضر این بیماری درمان ندارد، تمرکز باید بر کاهش سرعت انتشار آن باشد».
وی افزود که «همبستگی و رفتار منطقی» از اهمیت زیادی برای واکنش به شیوع این ویروس برخوردار است.
خانم مرکل همچنین با تاکید بر اینکه این ویروس در اروپا وجود دارد، گفت: «احتمال دارد که ۶۰ تا ۷۰ درصد مردم آلمان به کرونا مبتلا شوند».
تاکنون ۱۶۱۳ مورد ابتلا به کرونا در آلمان ثبت شده است و ۲ نفر نیز جان باخته‌اند.
بحرین: ۷۷ شهروند بازگردانده شده از ایران مبتلا به کرونا هستند
وزارت بهداشت بحرین گفت که ۷۷ مورد ابتلای جدید به ویروس کرونا در بین شهروندان بازگردانده شده از ایران که با هواپیما به بحرین برگشته‌اند شناسایی شده است.
طبق گزارش این وزارتخانه، تعداد کل افراد مبتلا به کرونا در بحرین با موارد جدید به ۱۸۹ مورد افزایش یافته است. ۳۰ نفر از مبتلایان نیز بهبود یافته‌اند. در این کشور تاکنون فردی در اثر کرونا جان خود را از دست نداده است.
بر اساس اعلام وزارت بهداشت بحرین، نخستین پروازی که اقدام به بازگرداندن شهروندان بحرینی از ایران کرد ۱۵۶ مسافر داشت که ۷۷ نفر آن‌ها مبتلا به کووید-۱۹ بودند.
دومین نماینده پارلمان بریتانیا خود را قرنطینه کرد
راشل ماسکل نماینده پارلمان بریتانیا اعلام کرد به وی توصیه شده است که پس از ملاقات با نادین دوریس خود را قرنطینه کند.
نادین دوریس، معاون وزیر بهداشت بریتانیا و نماینده پارلمان این کشور گفته بود که مبتلا به ویروس کروناست و خود را قرنطینه کرده است.
خانم ماسکل با این حال گفته است که علایم بیماری را ندارد.
هند صدور ویزا برای اتباع ایران را تعلیق کرد
مقامات هند در دستورالعمل جدیدی اعلام کردند مسافرانی که از چین، هانگ‌کانگ، کوریای‌جنوبی، جاپان، ایتالیا، تایلند، سنگاپور، ایران، مالزیا، فرانسه، اسپانیا و آلمان به کشور برمی‌گردند لازم است به مدت ۱۴ روز خود را قرنطینه کنند.
شمار افراد مبتلا به ویروس کرونا در هند تا صبح روز چهارشنبه ۱۱ مارچ، ۵۶ مورد گزارش شده است.
هند همچنین به‌منظور جلوگیری از شیوع گسترده ویروس کرونا در این کشور صدور ویزا برای اتباع برخی از کشورها را تعلیق کرده است. در حال حاضر صدور ویزا برای اتباع آلمان، فرانسه و اسپانیا به حالت تعلیق درآمده است. هند پیش از این محدودیت صدور ویزا برای اتباع ایتالیا، ایران و کوریای جنوبی را وضع کرده بود.
نخستین مورد ابتلا به کرونا در ترکیه ثبت شد

وزیر بهداشت ترکیه شب گذشته در یک نشست خبری اعلام کرد که نتیجه آزمایش یک فرد مشکوک به کرونا، مثبت بوده است و نخستین مورد تایید شده ابتلا به بیماری کووید-۱۹ در این کشور ثبت شد.
فخرالدین کوجا درباره چگونگی ابتلای این بیمار به ویروس کرونا گفت که وی از اروپا آمده بود و با تب بالا و مشکلات تنفسی به بیمارستان مراجعه کرد که در نهایت مشخص شد که آلوده به ویروس کرونا است. وی تاکید کرد که تمام نزدیکان فرد مبتلا تحت کنترول و مراقبت هستند.
معاون وزیر بهداشت بریتانیا به کرونا مبتلا شد
نادین دوریس معاون وزیر بهداشت بریتانیا و نماینده پارلمان این کشور اعلام کرد که مبتلا به ویروس کروناست و خود را قرنطینه کرده است.
هنوز مشخص نیست خانم دوریس از چه طریقی به این ویروس آلوده شده اما پس از مثبت اعلام شدن تست کرونای وی، تلاش‌ها بر روی ردیابی و آزمایش از صدها نفری متمرکز شده است که معاون وزیر بهداشت در هفته گذشته چه در پارلمان و چه در بخش بهداشت با آن‌ها در تماس بوده است.
خانم دوریس هفته گذشته در مراسم روز جهانی زن که بوریس جانسون نخست‌وزیر نیز حضور داشت، شرکت کرده بود. وی در بیانیه‌ای با تایید مثبت بودن تست کرونایش گفت که به محض اطلاع از نتیجه آزمایش تمام اقدامات احتیاطی را انجام داده و خود را در خانه قرنطینه کرده است.
معاون وزیر بهداشت بریتانیا در توییتی از احتمال مبتلا شدن مادر ۸۴ ساله‌اش به این ویروس نیز به‌خاطر در تماس بودن با خودش ابراز نگرانی کرده و گفته است که مادرش فردا آزمایش می‌دهد.
شمار افراد مبتلا به کرونا در امریکا از یک‌هزار نفر فراتر رفت
مقام‌های ایالات متحده امریکا اعلام کردند که شمار افراد مبتلا به کرونا در این کشور از هزار نفر فراتر رفته و تعداد بیماران شناسایی شده از روز یکشنبه دو برابر شده است.
ایالت واشنگتن با ۲۷۳ مورد ابتلا و ۲۴ مورد فوتی در صدر ایالت‌های آلوده امریکا به این ویروس قرار دارد. کالیفرنیا و نیویارک ایالت‌های دیگری هستند که شمار افراد مبتلا در آن‌ها بیش از ۱۰۰ نفر گزارش شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا