آخرین اخباراسلایدشوافغانستانتحلیلسیاست

آیا افغانستان محلی برای جنگهای نیابتی جدید است

آیا حاکمان جدید در کابل می‌توانند تحریک طا-لبان پاکستان و داعش را متوقف کنند؟ یک چالش بزرگ پیش روی طا-لبان در کابل است که به قدرت های خارجی اطمینان داده‌اند که هیچ سازمان تروریستی نمی‌تواند از خاک آنها فعالیت کند

دیلی صباح
کسانی که فکر می‌کنند جنگ با خروج امریکا از افغانستان و کنترول طا-لبان بر افغانستان به پایان رسیده اشتباه می‌کنند. امریکا و متحدانش جایی نمی‌روند. در واقع آنها در حال تغییر موقعیت خود برای دور دیگری از درگیری‌ها و جنگ‌ها هستند.
برای بسیاری از کارشناسان تروریزم، بزرگترین چالش پیش رو این است که چگونه از تبدیل شدن افغانستان به یک دولت شکست خورده جلوگیری شود، زیرا تاریخ نشان می‌دهد که دولت‌های شکست خورده می‌توانند محل مناسبی برای گروه‌های تروریستی فراملی شوند.
در همسایگی، پاکستان واقعاً نگران ظهور تحریک طا-لبان پاکستان است. هند و پاکستان منافع استراتژیک عمیقی در افغانستان دارند. این وضعیت به بسیاری از کارشناسان این امکان را می‌دهد که بر این باور باشند که با خروج ایالات متحده امریکا، نایب‌های جدیدی در منطقه پدیدار می‌شوند.
این در حالی رخ می‌دهد که طا-لبان مسئولیت کابل را بر عهده دارند. آیا حاکمان جدید در کابل می‌توانند تحریک طا-لبان پاکستان و داعش را متوقف کنند؟ یک چالش بزرگ پیش روی طا-لبان در کابل است که به قدرت های خارجی اطمینان داده‌اند که هیچ سازمان تروریستی نمی‌تواند از خاک آنها فعالیت کند.
در حال حاضر عناصر لازم برای جنگ در افغانستان وجود دارد: سلاح، پول و سربازان پیاده. نکته مهم دیگر اینکه اعضای ارتش تسلیم شده افغانستان کجا هستند؟ آیا آنها با طالبان ادغام شده اند؟ آیا آنها به عنوان پناهنده به کشورهای همسایه گریخته‌اند؟ یا مخفی شده‌اند و منتظر تماس دیگری برای پیوستن به داعش هستند؟ یا شاید گروه تروریستی دیگری وجود داشته باشد که این جنگ نیابتی را به قلب چین و روسیه ببرد.
اگرچه افغانستان صلح آمیز می‌تواند سرنوشت منطقه را تغییر دهد، اما با جنگ‌های نیابتی مداوم بین قدرت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی این هدف سرانجامی ندارد. آیا قرار است دور دیگری از جنگ‌های وحشتناک نیابتی را شاهد باشیم؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا