آخرین اخبارتحلیلورزش

آیا مسی به مارادونا می‌رسد؟ فوق ستاره آرجانتینی تنها یک قدم تا تاریخ‌سازی فاصله دارد

بالا بردن جام جهانی به عنوان کاپیتان، افتخاری است که لیونل مسی برای تجربه کردنش سال‌هاست بی‌تابی کرده و حالا بیش از همیشه به آن نزدیک شده است. افتخاری که در صورت کسب آن، مسی را در کنار مارادونای افسانه‌ای قرار خواهد داد

از زمانی که لیونل مسی با پیراهن شماره ۱۰ بارسلونا جادو می‌کرد و برای کاتالان‌ها افتخار می‌آفرید همواره این بحث بین اهالی فوتبال در جریان بود؛ «مارادونا یا مسی»؟

طرفداران مارادونای افسانه‌ای، او را ستاره‌ای تکرار نشدنی می‌خواندند و استدلال می‌کردند که مسی نتوانسته آرجانتین را قهرمان جهان کند در حالی‌که در سال ۱۹۸۶ این مارادونا بود که جام قهرمانی را بالای سر برد. مسی هرچند یک بار در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل تا یک قدمی فتح جام پیش رفت اما آنجا هم آلمان‌ها اجازه ندادند که آلبی سلسته به سومین قهرمانی تاریخ خود در جام جهانی دست یابد.

با این حال ستاره آرجانتین که حتی تا مرز خداحافظی از تیم ملی هم پیش رفته بود این‌بار نزدیک‌تر از همیشه به فتح جام و جاودانگی در تاریخ فوتبال شده است. آرجانتین که با هدایت اسکالونی جوان تورنمنت را بد و با شکست مقابل عربستان آغاز کرد، رفته رفته توانست خود را بازیابی کند و در قواره یک مدعی ظاهر شود. آبی و سفیدها در این تورنمنت کاپیتان آماده خود را هم به همراه داشتند و بازی‌های خود را یکی پس از دیگری با پیروزی پشت سر گذاشتند.

سه‌شنبه شب آرجانتین با برتری قاطع ۳-۰ توانست به فینال بازی‌ها راه یابد و حالا باید منتظر نتیجه جدال فرانسه و مراکش بماند. مسی که تاکنون یک نایب قهرمانی جهان را همراه با آرجانتین تجربه کرده می‌خواهد دوران فوتبال ملی خود را با بالا بردن جام جهانی به پایان برساند و به رکورد مارادونای افسانه‌ای برسد.

مارادونا هرچند در جام جهانی ۱۹۸۲ اسپانیا عملکرد درخشانی نداشت اما ۴ سال بعد و در مکزیک موفق شد یک تنه تیمش را به قهرمانی برساند و به خدای فوتبال آرجانتینی‌ها تبدیل شود. مارادونا ۴ سال بعد در ایتالیا هم درخشان بود اما او و یارانش در فینال مغلوب آلمان غربی شدند تا آرجانتین نتواند از عنوان قهرمانی خود دفاع کند.

مسی حالا این فرصت را دارد که با کسب قهرمانی جهان خود را بیش از پیش جاودانه کند و بهانه را از دست کسانی که او را به دلیل نبردن جام جهانی، کوچک‌تر از مارادونا می‌دانند، بگیرد. هرچند کاپیتان امروز آلبی سلسته تا همین جای جام هم رکوردهای فراوانی را جا به جا کرده است. مسی با گولی که شب گذشته از روی نقطه پنالتی وارد دروازه کرواسیا کرد با عبور از گابریل باتیستوتا به بهترین گولزن آرجانتین در جام‌های جهانی تبدیل شد. پیش از این باتیستوتا با ۱۱ گول این عنوان را در اختیار داشت اما گول مسی در مقابل کرواسیا دوازدهمین گول او در جام‌های جهانی مختلف بود. این در حالی‌ست که مارادونا توانسته بود ۸ گل در جام‌های جهانی به ثمر برساند که آخرین آن در امریکا و جام جهانی ۱۹۹۴ در مقابل یونان بود.

کاپیتان امروز آرجانتین همچنین با حضور در مرحله نیمه‌نهایی برای بیست و پنجمین بار در یک مسابقه جام جهانی به میدان رفت و از این نظر هم با رکورد لوتار ماتئوس آلمانی مساوی شد. حالا ستاره آرجانتینی این فرصت را دارد که با حضور در فینال برای بیست و ششمین بار در یک مسابقه از جام جهانی وارد زمین شود و به تنهایی رکود بیشترین مسابقه در تاریخ جام جهانی را به خود اختصاص دهد.

مسی همچنین با گول و پاس گولی که در مقابل کرواسیا به ثبت رساند خود را به تنها بازیکن تاریخ تبدیل کرد که توانسته در ۴ بازی از جام‌های جهانی همزمان هم گول بزند و هم پاس گول بدهد. این فوق ستاره آرجانتینی همچنین به نخستین بازیکن ادوار جام‌جهانی تبدیل شد که در ۱۰ بازی مختلف، عنوان بهترین بازیکن زمین را کسب کرده است.

بازیکن شماره ۳۰ باشگاه پاری‌سن‌ژرمن با گول کردن پنالتی خود در مقابل کرواسیا همچنین توانست برای پنجمین بار در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر گولزنی کند و از این نظر در کنار کیلین امباپه فرانسوی در صدر قرار گیرد. مسی این فرصت را هم دارد که با گولزنی در دیدار فینال آقای گل این رقابت‌ها هم بشود.

هرچند پس از نمایش درخشان شب گذشته آرجانتینی‌ها بسیاری از طرفداران فوتبال از جادوی مسی گفتند و او را بهترین بازیکن تاریخ دنیای فوتبال نامیدند اما واقعیت این است که او هنوز هم جام جهانی را در کارنامه خود ندارد و برای رسیدن به مارادونا باید این یکی را هم در مقابل فرانسه یا مراکش فتح کند. بالا بردن جام جهانی به عنوان کاپیتان، افتخاری است که لیونل مسی برای تجربه کردنش سال‌هاست بی‌تابی کرده و حالا بیش از همیشه به آن نزدیک شده است. افتخاری که در صورت کسب آن، مسی را در کنار مارادونای افسانه‌ای قرار خواهد داد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا