آخرین اخباراجتماعافغانستانایران

احتمال اخراج مهاجران افغانستان از ایران

معاون وزارت خارجه ایران گفته است که در صورت ادامه تحریم‌های امریکا، این کشور ممکن است از مهاجران افغانستانی بخواهد ایران را ترک کنند.

معاون وزارت خارجه ایران گفته است که در صورت ادامه تحریم‌های امریکا، این کشور ممکن است از مهاجران افغانستانی بخواهد ایران را ترک کنند. سید عباس عراقچی معاون وزارت امور خارجه ایران، چهارشنبه شب (۱۸ ثور) در مصاحبه با شبکه دوم تلویزیون آن کشور از احتمال اخراج مهاجران افغانستان از ایران خبر داد.
وی گفت:«هم اکنون بیش از سه میلیون افغانستانی در ایران هستند که دو میلیون فرصت شغلی را اشغال کرده‌اند و سالانه سه تا پنج میلیارد یورو از ایران خارج می‌کنند.»
آقای عراقچی افزود:«هم اکنون ۴۶۸ هزار دانش آموز افغانستان که رایگان در مدارس ایران تحصیل می‌کنند؛ در حالی که هر کدامشان سالانه ۶۰۰ یورو هزینه دارند. هم اکنون ۲۳ هزار دانشجوی افغانستان در دانشگاه‌های ایران مشغول به تحصیل هستند؛ در حالی که سالانه ۱۵ هزار یورو برای هر کدام از آنان هزینه می‌شود.»
معاون وزارت امور خارجه ایران گفت:« آوارگان در مجموع هشت میلیارد دالر برای کشورمان هزینه دارند.»
آقای عراقچی افزود:«اگر تحریم‌ها اثر کند و فروش نفتمان به صفر برسد، جمهوری اسلامی ایران مجبور است سیاست ویژه‌ای را برای اقتصاد خود در نظر بگیرد و ممکن است نتوانیم به این شکل ادامه دهیم و از برادران و خواهران افغانستانی مان بخواهیم ایران را ترک کنند.»
این مقام وزارت خارجه ایران گفت که «از لحاظ انسانی نمی‌خواهیم چنین اتفاقی بیفتد» اما «اگر مجبور شویم چنین خواهیم کرد و تبعاتش بر عهده امریکاست؛ همان کشوری که افغانستان را به بحران کشید.»
پیشتر در روز چهارشنبه، حسن روحانی رییس جمهور ایران گفته بود کشورش با پذیرش پناهجویان و مهاجران مانع از حرکت «سیل مهاجرین» به سوی اروپا می‌شود.
تاکنون حکومت افغانستان به این اظهارات معاون وزارت خارجه ایران واکنشی نشان نداده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا