آخرین اخبارجهانسیاست

احزاب مخالف مودی مراسم گشایش ساختمان جدید پارلمان هند را تحریم کردند

خبرگزاری دید: ۱۹ حزب مخالف نارندرا مودی نخست‌وزیر هند گفته اند که مراسم گشایش پارلمان جدید هند را از سوی آقای مودی تحریم می‌کنند.

احزاب سیاسی مخالف دولت هند روز گذشته اعلام کردند که مراسم گشایش ساختمان جدید پارلمان را که توسط نارندرا مودی نخست‌وزیر این کشور برگزار می‌شود، تحریم می‌کنند.

رویترز در گزارشی گفته که ۱۹ حزب مخالف ملی و منطقه‌ای دولت هند روز گذشته با نشر اعلامیه‌ای مشترک گفته‌اند که نخست‌وزیر این کشور را به حاشیه می‌برند.

آنان تاکید کرده‌اند که تصمیم مودی برای وقف این ساختمان در روز یک‌شنبه هفته‌ پیش‌رو بدون شرکت دروپادی مورموگ رییس‌ جمهور هند نه‌تنها یک توهین بزرگ بلکه یک حمله مستقیم به دموکراسی است.

در  اعلامیه آمده: «وقتی روح دموکراسی از مجلس بیرون کشیده شد، ما هیچ ارزشی در ساختمان جدید نمی‌یابیم».

این ساختمان یک پروژه ۲.۴ میلیارد دالری است که به هدف جابه‌جایی برخی از موسسات برجسته خارج از میراث ساختمان‌های استعماری بریتانیا به تاسیسات بزرگ‌تر و مدرن انجام می‌شود.

پارلمان جدید هند بخشی از ابتکار شاخص ملی‌گرایی مودی برای تغییر شکل معماری پایتخت و اثبات هویتی مدرن است که نشان‌دهنده خروج از ساختمانی است که توسط بریتانیایی‌ها برای محکم‌تر کردن کنترول خود بر هند ساخته شده است.

منتقدان پارلمان جدید، ساخت آن‌ را نه تنها تلاشی از سوی مودی برای تقویت ناسیونالیزم هندو و تجدیدنظرطلبی تاریخی؛ بلکه فرصتی برای نادیده گرفتن تعهد رسمی با کنار گذاشتن رییس جمهور می‌دانند.

در همین حال، یک افسر ارتباطات در دفتر مودی گفته که نخست‌وزیر هیچ‌گونه بی‌احترامی به رییس جمهور و مقام اجرایی او نشان نداده است.

این در حالی است که ریاست جمهوری در کشور هند نمادین است و رییس جمهور هند توسط اعضای پارلمان، مجمع قانون‌گذاری تمام در یک دوره تجدیدپذیر پنج ساله انتخاب می‌شود. صلاحیت ریاست اجرایی این کشور بر عهده نخست‌وزیر است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا