آخرین اخبارافغانستانسیاست

اداره هوانوردی ملکی ادعای حکمتیار را تکذیب کرد

اداره هوانوردی ملکی ادعای گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی را درباره نشست و برخاست هواپیماهای بدون نام و نشان در میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی تکذیب کرد.

اداره هوانوردی
به گزارش خبرگزاری دید، گلبدین حکمتیار روز جمعه(۳ دلو) در جریان سخنرانی خود در هنگام نماز جمعه مدعی شده است که هواپیماهای بدون نام و نشان در میدان هوایی کابل نشست و برخاست می‌کند و در قاچاق پول و طلا دست دارد.
به گفته حکمتیار، امنیت این هواپیماها از سوی نیروهای ویژه تأمین می‌شود و هنگام بارگیری از کارمندان امنیتی میدان هوایی کابل خواسته می‌شود که محل را ترک کنند.
حکمتیار از مجلس نمایندگان خواسته است که این موضوع را بررسی کند. اداره هوا نوردی ملکی اما با نشر خبرنامه‌ای این ادعا را رد کرده است.
طبق این خبرنامه، تمام پروازهای غیرنظامی تابع اجازه قبلی از اداره هوانوردی ملکی است و بعد از مشخص شدن هدف پرواز، مسافر و کارگو مطابق مقررات بین‌المللی و قوانین داخلی مربوط اجازه پرواز داده می‌شود.
اداره هوانوردی ملکی گفته است که هیچ هواپیمایی بدون نام و نشان و کال ساین مشخص، مطابق مقررات بین‌المللی اجازه نشست و برخاست در میدان‌های هوایی غیرنظامی کشور را به‌ دست آورده نمی‌تواند.
طبق اعلام این اداره، خدمات امنیت هوانوردی شامل بررسی مسافر و محموله‌ها و گروند هندلنگ از سوی شرکت قراردادی خارجی به پیش برده می‌شود که مطابق مراحل تعریف شده سازمان ایکاو و انجمن آیاتا صورت می‌گیرد.
اداره هوانوردی ملکی در ادامه افزوده است که همه ساله هزاران کیلوگرام طلا، مواد مخدر و اسعار خارجی در جریان تلاشی بررسی و از سوی بخش امنیت هوانوردی کشف و ضبط می‌‌شود.
در خبرنامه اداره هوانوردی ملکی آمده است:«میادین هوایی افغانستان سخت‌ترین تدابیر امنیتی و بررسی مسافر و کارگو را دارا بوده و تغییر شرکت قراردادی نیز به هدف تقویت سیستم‌های امنیتی، چک و تلاشی صورت گرفته است».
در خبرنامه تأکید شده است که ادعای گلبدین حکمتیار بر «شایعات و گمانه‌زنه‌های بی‌پایه» استوار است و حقیقت ندارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا