آخرین اخباراسلایدشوپاکستانخبر های مهمروند صلحسیاستمنطقه

اردوغان و عمران خان درباره روند صلح افغانستان گفت‌وگو کردند

رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه و عمران خان نخست‌وزیر پاکستان در آستانه برگزاری نشست استانبول در باره روند صلح افغانستان گفت‌وگو کردند

رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه و عمران خان نخست‌وزیر پاکستان در آستانه برگزاری نشست استانبول در باره روند صلح افغانستان گفت‌وگو کردند
به گزارش خبرگزاری دید، دفتر نخست‌وزیر پاکستان اعلام کرده است که یکی از محورهای عمده صحبت تیلفونی رهبران دو کشور، روند صلح افغانستان بوده است.
در این تماس تیلفونی، عمران خان بر اهمیت حل و فصل سیاسی درگیری در افغانستان پیش از خروج نیروهایی امریکایی طبق برنامه جدید، تأکید کرده است.
دفتر نخست‌وزیر پاکستان می‌گوید که خان به اردوغان گفته است که کشورش از توافق‌نامه امریکا و طالبان و نیز آغاز مذاکرات بین‌الافغانی حمایت کرده و تسهیلاتی را برای انجام آن فراهم آورده است.
عمران خان مذاکرات بین‌الافغانی را فرصت تاریخی خوانده و تأکید کرده است که رهبران افغان باید از این فرصت استفاده گسترده کنند.
این تماس تیلفونی در حالی انجام شده است که ۲۴ ماه اپریل زمان برگزاری نشست استانبول اعلام شده و طالبان قبلاً گفته‌اند که تا خروج کامل نیروهای امریکایی در هیچ نشستی شرکت نمی‌کنند.
طبق برنامه‌ای که از سوی جو بایدن رییس جمهور امریکا برای خروج سربازان این کشور اعلام شده است، نیروهای امریکایی بدون هیچ شرایطی تا ۱۱ سپتمبر سال جاری از افغانستان خارج می‌شوند.
مهلت خروج سربازان امریکایی از افغانستان در توافق‌نامه دوحه اول ماه می میلادی اعلام شده است. روند خروج سربازان امریکایی طبق برنامه جدید در این زمان آغاز می‌شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا