آخرین اخبارجهانخبر های مهمسیاست

اردوغان پس از ۵ سال عربستان رفت

خبرگزاری دید: رییس جمهور ترکیه پس از پنج سال پرتنش در روابط ترکیه و عربستان به این کشور رفته و با سلمان ابن عبدالعزیز پادشاه و محمد بن سلمان ولیعهد سعودی دیدار کرد


به نقل از یورونیوز، دیدار رجب طیب اردوغان از عربستان می‌تواند به چندین سال روابط پرتنش میان ریاض و آنکارا پایان دهد و طرفین بتوانند روابط تیره خود را ترمیم کنند.
دفتر ارتباطات ریاست جمهوری ترکیه اعلام کرد که رجب طیب اردوغان در مراسمی رسمی در کاخ الاسلام در شهر جده در دریای سرخ مورد استقبال مقام‌های رسمی سعودی قرار گرفته و با ملک سلمان پادشاه این کشور دیدار و گفتگو کرده است.
سفر اردوغان که به دعوت ریاض صورت می‌گیرد پس از آن است که ترکیه پرونده محاکمه قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی را که در سال ۲۰۱۸ در کنسولگری سعودی در شهر استانبول به قتل رسید، تعلیق و آن را برای رسیدگی به عربستان واگذار کرد.
مقام‌های سعودی تلاش زیادی کرده بودند تا بتوانند ترکیه را به بستن این پرونده راضی کنند
این اقدام از سوی نهادهای حقوق بشری محکوم شد چرا که از نظر آنها انتقال این پرونده به عربستان سعودی به معنای پایان رسیدگی به این جنایت خواهد بود و عاملان آن به سزای اعمال خود نخواهند رسید.
رجب طیب اردوغان پیش از سفر خود به جده در گفت‌وگو با خبرنگاران تاکید کرد که دو طرف بر لزوم بهبود روابط و تقویت مناسبات سیاسی، نظامی و فرهنگی با یکدیگر هم‌نظر هستند.
اظهارات آشتی‌جویانه رییس جمهور ترکیه کاملاً در تضاد با اظهارات او در سال‌های اخیر به ویژه پس از ماجرای قتل جمال خاشقجی بوده است.
اگرچه اردوغان هرگز صراحتاً ولیعهد سعودی را در قتل متهم نکرد اما به صراحت اعلام کرد که او را مقصر این قتل می‌داند. اردوغان بارها اظهار داشته بود که قتل خاشقجی به دستور بالاترین مقام‌های دولت عربستان سعودی انجام شده است و در عین حال تاکید کرده بود که ملک سلمان، پادشاه عربستان را در این جنایت مقصر نمی‌داند.


انقره امیدوار است با این سفر به تحریم غیررسمی کالاهای ترکیه‌ای که از سال ۲۰۲۰ در عربستان سعودی پایان داده شود. یک مقام ارشد ترکیه‌ای در گفتگو با خبرگزاری رویترز ضمن مثبت خواندن فضای میان طرفین در این دیدار گفت: «زمینه‌ها آماده است تا بتوانیم بار دیگر در زمینه تجارت و سرمایه‌گذاری و مسائل منطقه‌ای با یکدیگر به صورت هماهنگ حرکت کنیم».
این دیدار در حالی انجام می شود که ترکیه با پیامدهای اقتصادی جنگ بین همسایگانش در دریای سیاه میان اوکراین و روسیه دست و پنجه نرم می‌کند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا