آخرین اخبارافغانستانسیاست

ارگ: تصمیم پاکستان در مورد مناطق قبایلی پذیرفتنی نیست‌

آرشیف

ریاست جمهوری، ادغام مناطق قبایلی را با ایالت خیبر پختونخوا تصمیم یکجانبه خوانده و گفته که هر نوع اقدامات سیاسی و نظامی در آن، منطقه بدون مشوره میان کابل و اسلام‌آباد، برخلاف توافقات ۱۹۲۱ میان هند بریتانیایی و افغانستان است.
ارگ با نشر اعلامیه‌ای در واکنش به تصمیم روز پنجشنبه پارلمان پاکستان، گفته است که کابل همواره به خاطر مداخله‌های نظامی پاکستان و تصمیم یک‌جانبه آن کشوربه منظور تغییرات وضعیت سیاسی مردم قبایلی ساکن در امتداد خط دیورند، نگرانی خود را از طرق دیپلماتیک با مقامات اسلام‌آباد و جامعه بین‌المللی مطرح کرده است.
در اعلامیه ریاست جمهوری همچنین آمده است که پارلمان پاکستان تصمیم ادغام مناطق قبایلی را با ایالت خیبر پختونخوا در حالی اتخاذ کرده است که وضعیت نظامی در آن مناطق حاکم بوده و «هرگونه تصمیم در مناطق قبایلی باید در روشنی اجماع مردم صورت گیرد تا از ارادۀ آنان» نمایندگی کند.
در این اعلامیه همچنین آمده است که حکومت افغانستان با درک «سیستم غیر انسانی حاکم در مناطق قبایلی» تصمیم یکجانبه را در باره سلب خود مختاری مناطق قبایلی که بدون مشوره مردم آن منطقه و مقامات افغانستان صورت گرفته است، راه حل مشکل نمی‌داند.
اسامبله قومی پارلمان پاکستان روز پنجشنبه در یک اقدام بی‌سابقه با ۲۲۹ رای موافق و ۲۹ رای مخالف، مسوده قانونی ادغام مناطق قبایلی «فاتا» را با ایالت خیبر پختونخوا تایید کرد.
بر اساس موافقه‌ صورت گرفته میان حاکمان وقت هند بریتانوی و افغانستان، در امتداد خط دیورند هفت «قبایل اجنسی» در تنظیم امور خویش، باید تا اندازه‌ای مستقل باشند.
بربنیاد این موافقه، مناطق قبایلی «فاتا» منطقه آزاد خوانده می‌شود و حکومت با استفاده از نظام فدرالی این مناطق را اداره می‌کند که در امور داخلی خویش استقلال دارند.
حکومت افغانستان، در مورد خط دیورند با پاکستان اختلاف دارد و آن‌را نمی‌پذیرد. اما پاکستان این خط را سرحد میان دو کشور می‌خواند و هرنوع بحث را در این مورد ختم شده می‌داند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا