آخرین اخباراجتماعافغانستانسیاست

ارگ و معترضان غزنی توافق کردند/ انتخابات در غزنی دو حوزه‌ای می‌شود


برخی منابع از توافق ارگ و معترضان غزنی بر حوزه‌ای شدن انتخابات در این ولایت خبرداده و می‌گویند که احتمالاً انتخابات در این ولایت در دو حوزه برگزار خواهد شد.
پیش از این رییس کمیسیون انتخابات گفته بود که مشکل غزنی را تا عید فطر حل خواهد کرد، ولی مشکل هنوز باقی است.
منابعی به روزنامه ۸ صبح گفته‌اند که ارگ با معترضان غزنی در مورد حوزه‌‌ای شدن سیستم انتخابات در این ولایت به توافق رسیده و قرار است ولایت غزنی به دو حوزه‌ انتخاباتی تقسیم شود.
در این مورد، شاه‌حسین مرتضوی معاون سخنگوی رییس جمهور گفته که تمام گزینه‌ها بررسی می‌شود تا شهروندان غزنی بتوانند در روند انتخابات شرکت کنند و از حق خود محروم نمانند.
این در حالی است که رهبران حکومت وحدت ملی، در شرایط کنونی با عملی شدن طرح حوزه‌‌ای شدن انتخابات در سراسر کشور مخالفت کرده‌ و در پاسخ به نامه کمیسیون انتخابات، آن را رد کرده‌اند.
با این وجود، مقام‌های محلی در ولایت غزنی می‌گویند که تاکنون گزارش رسمی از دو حوزه‌‌ای شدن انتخابات این ولایت به آن‌ها نرسیده است.
عارف واحدی، معاون والی غزنی به خبرنامه گفته که تاکنون گزارش رسمی در این مورد به اداره محلی این ولایت نرسیده، اما تلاش‌ها برای بازگشایی مراکز ثبت نام در غزنی ادامه دارد.
از سوی دیگر، مسئولان کمیسیون انتخابات گفته‌اند که تأخیر در بازگشایی مرکزهای ثبت‌نام در ولایت غزنی می‌تواند برنامه‌های این کمیسیون را متأثر سازد.

دو ماه از بسته شدن دفتر ولایتی کمیسیون انتخابات در غزنی، به دست معترضانی اندک می‌گذرد، اما حکومت محلی و مرکزی تاکنون نخواسته‌اند با کنار زدن این معترضین، دروازه کمیسیون انتخابات را باز کنند. نمایندگان غزنی می‌گویند که ارگ ریاست جمهوری و حکومت در پشت پرده بن‌بست انتخاباتی در ولایت غزنی قرار دارند و نمی‌خواهند این بن‌بست شکسته شود.
در انتخابات پارلمانی هفت سال پیش در ولایت غزنی، به دلیل عدم حضور گسترده مردم در انتخابات، تمام ۱۱ نماینده این ولایت از میان قوم هزاره و شیعیان غزنی تکمیل شد، حالا تلاش‌هایی جریان دارد تا از طرق غیرقانونی مانع تکرار چنین تجربه‌‌ای شوند.
در این راستا، دفتر ولایتی کمیسیون انتخابات را در غزنی مسدود کرده و مانع ثبت‌نام نامزدان و رأی‌دهندگان به خصوص در مناطق امن این ولایت شده‌اند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا