آخرین اخباراقتصاد و توسعهسیاستمنطقه

ازبیکستان: طا-لبان می‌خواهند ترمذ از طریق افغانستان به پشاور وصل شود

خبرگزاری دید: رییس جمهور ازبیکستان می‌گوید که طا-لبان خواستار وصل پیشاور پاکستان به ترمذ ازبکستان از طریق خط آهن اند که از کابل و بلخ بگذرد. این طرح از سوی ازبیکستان پیشنهاد شده است.


شوکت میرضیایف این سخنان را در صحبت با خبرنگاران بیان کرده و گفته ‌است تاشکند درباره ساخت خط ریلی ترمذ – مزار شریف -کابل – پیشاور با دولت موقت طا-لبان گفت‌وگو می‌کند.
او افزوده که طا-لبان نیز خواستار اجرای طرح ترمذ – مزار شریف -کابل – پیشاور هستند اما یکی از مشکلات پیش رو، تامین مالی این طرح است چون به گفته او، بیشتر کشورها دولت «طا-لبان» را به رسمیت نمی‌شناسند.
میرضیایف گفت که این یک مسئله بسیار جدی است و چند روز پیش وزیر خارجه ما در افغانستان با مقامات طا-لبان درباره آن گفت‌وگو کرد.
او در ادامه گفت که قرار است هیئت طا-لبان نیز به شهر ترمذ سفر کند و گفت‌وگوها میان دو کشور در این باره ادامه پیدا کند. او افزود: «هر دولتی که در افغانستان به قدرت برسد، اگر به فکر منافع و توان اقتصادی کشور باشند، ضرورت این طرح را درک می‌کند».
رییس جمهور ازبیکستان تصریح کرد: «ما تلاش می‌کنیم تا این طرح را اجرا کنیم. چون این خط ریلی برای کشورهای زیادی حایز اهمیت است. وقتی که ما دست به اجرای این طرح زدیم، بسیاری از کشورها تعرفه‌های ترانزیتی را کاهش نداده‌اند».
او همچنین به مسدود شدن دارایی‌های افغانستان از سوی امریکا اشاره کرد و گفت که اگر دارایی‌های مسدود شده افغانستان را آزاد و آن را برای نیازهای مردم هزینه کنند، وضعیت این کشور بهتر خواهد شد.
به گفته او، در حال حاضر افغانستان از مشکلات روزمره رنج می‌برد و مردم در گرسنگی هستند و برای حفظ ثبات کشور باید زمستان نزدیک را بدون تلفات پشت سر بگذارد.
میرضیایف در ماه جون سال جاری میلادی در چارچوب سفر به ولایت «سرخان دریا» گفته بود که خط ریلی «ترمز – مزار شریف- کابل – پیشاور» یکی از بزرگ‌ترین طرح‌ها در تاریخ ازبیکستان خواهد شد و از آن به نام «طرح قرن» یاد کرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا