آخرین اخباراسلایدشوافغانستانخبر های مهمروند صلحسیاست

سفیر ایران:

از جمهوریت و قانون اساسی در افغانستان حمایت می‌کنیم

فضل احمد معنوی وزیر عدلیه صبح امروز با آقای بهادر امینیان سفیر ایران در کابل دیدار کرد و درباره همکاری‌های عدلی میان دو کشور و استرداد مجرمان، گفت‌وگو کردند.
به گزارش خبرگزاری دید، آقای امینیان در این دیدار ضمن تبریکی سمت وزارت عدلیه به آقای معنوی و کسب رای اعتماد از پارلمان گفت که وزارت دادگستری ایران آماده تقویت همکاری و تبادل تجربیات با وزارت عدلیه افغانستان است.

او افزود که ایران میزبان حدود سه‌ونیم میلیون پناهجوی افغان است و حدود ۲۰ هزار زندانی افغان نیز در زندان‌های آن کشور زندانی‌اند. وی گفت که دولت ایران آماده است تا این زندانیان را به افغانستان بسپارد و همچنین در مورد سپردن ۲۵ زندانی ایرانی در افغانستان به دولت ایران نیز توجه شود.
وزیر عدلیه کشور در مقابل با سپاسگزاری از میزبانی ایران از مهاجران افغان گفت که تلاش می‌شود برای مشکل مهاجران افغان در ایران و انتقال زندانیان افغان از آن کشور یک راه‌حل منطقی جستجو شود.
او افزود که موافقت‌نامه‌ای در زمینه استرداد مجرمان میان افغانستان و ایران وجود دارد و تلاش می‌شود این موافقت‌نامه تقویت و تطبیق شود.
سفیر جمهوری اسلامی ایران همچنین گفت که پرونده‌های ۲۶۰۰ زندانی افغان در زندان‌های ایران تکمیل و آماده انتقال به افغانستان است.
بهادر امینیان درباره روند صلح افغانستان نیز گفت که دولت ایران از جمهوریت و قانون اساسی در افغانستان حمایت می‌کند و امیدوار است هرچه زودتر روند صلح به نتیجه‌ای برسد.
او همچنین گفت که وزارت دادگستری آن کشور از وزیر عدلیه افغانستان دعوت کرده تا با سفر به ایران درباره همکاری‌ها و تبادل تجربیات میان دو کشور، بحث و گفت‌وگو کنند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا