آخرین اخباراسلایدشوافغانستانجهانخبر های مهمدسته بندی نشدهروند صلحسیاست

وزارت خارجه ایران:

از شروع مذاکرات میان‌افغانی استقبال می‌کنیم/ امریکا از مذاکرات بهره‌برداری انتخاباتی نکند

وزارت امور خارجه ایران با استقبال از شروع گفت‌وگوهای میان‌افغانی در دوحه، ابراز امیدواری کرده که مذاکرات با حفظ دستاورد‌های ارزشمند مردم افغانستان منجر به توافق مطلوب و پایدار گردد.

به گزارش خبرگزاری دید، وزارت امور خارجه ایران امروز شنبه(۲۲ سنبله) در بیانیه‌ای از شروع گفت‌وگوهای بین‌الافغانی استقبال کرده و ابراز امیدواری نموده که این گفت‌وگوها بدون مداخله خارجی و در یک تفاهم جامع میان افغان‌ها به نتایج مطلوب خود برای استقرار صلح و ثبات دایمی در افغانستان و امنیت در منطقه منجر گردد.
در بیانیه آمده است: «جمهوری اسلامی ایران همواره تاکید کرده است که حل مشکلات در افغانستان راه حل نظامی نداشته و ادامه حضور نیروهای خارجی یکی از علل اصلی تداوم جنگ در افغانستان می‌باشد. تمامی مسائل و معضلات در افغانستان تنها از طریق گفت‌وگو و مذاکره قابل حل و فصل هستند و خروج مسئولانه نیروهای خارجی پیش نیاز غیرقابل اجتناب برای رسیدن به صلح و امنیت در آن کشور است».
این وزارت با بیان این که صلح پایدار در افغانستان برقرار گردد تا مهاجرین افغان بتوانند به کشور خود بازگشته و سهم خود را در بازسازی و ترقی این کشور ایفا کنند.
بیانیه افزوده است: «جمهوری اسلامی ایران امیدوار است دولت، گروه‌های سیاسی و طالبان بتوانند با حفظ دستاوردهای ارزشمند مردم افغانستان از جمله قانون اساسی، ساختارهای مردم سالارانه، مشارکت سیاسی فراگیر و حقوق و کرامت زنان و حقوق اقلیت‌های قومی و مذهبی به توافقی پایدار دست یابند که متضمن صلح، آرامش، رفاه و سعادتمندی مردم افغانستان باشد و به نوبه خود باعث شود مهاجرین افغان به کشور خود بازگشته و سهم خود را در بازسازی، رشد و ترقی افغانستان ایفا نمایند».
ایران همچنان با اعلام آمادگی مجدد برای آن که همچون گذشته به پیشبرد روند صلح در افغانستان کمک کرده و امکانات و توانمندی‌های خود را بدین منظور در اختیار برادران و خواهران افغان قرار دهد، هر گونه فرصت‌طلبی سیاسی و سودجویی کاسبکارانه، به ویژه استفاده دولت امریکا برای بهره برداری‌های انتخاباتی از گفت‌وگوهای بین‌الافغانی را به شدت محکوم کرده و آن را مخل این گفت‌وگوها دانست.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا