آخرین اخبارافغانستانسیاست

جنرالان امریکایی:

اسلام‌آباد باید برای تشویق طالبان در روند صلح اقدام عملی کند

جنرال جوزف ووتل فرمانده ستاد مرکزی ارتش امریکا می‌گوید که زمان آن رسیده است که پاکستان در جهت تشویق طالبان برای اجرای مذاکرات صلح با حکومت افغانستان، اقدامات عملی انجام بدهد.جنرال جوزف ووتل فرمانده ستاد مرکزی ارتش امریکا می‌گوید که زمان آن رسیده است که پاکستان در جهت تشویق طالبان برای اجرای مذاکرات صلح با حکومت افغانستان، اقدامات عملی انجام بدهد.
‌به گزارش خبر گزاری دید، جنرال جوزف ووتل و جنرال جان نیکلسون فرمانده نیروهای خارجی در افغانستان در یک نشست خبری مشترک در کابل، نقش پاکستان را در صلح افغانستان کلیدی خواندند.
جنرال جوزف ووتل در این نشست گفت:« ما همچنان از نزدیک با پاکستان کار می‌کنیم تا در جهت ایفای نقش مهمی که گفته است می‌خواهد انجام بدهد، پاکستان را کمک کنیم. نقش ما این است که تا حد توان از پروسه تحت مالکیت و رهبری مردم افغانستان حمایت کنیم، بنابرین ما هر آنچه در توان داریم برای حمایت از این پروسه انجام می‌دهیم.»
جنرال نیکلسون نیز تاکید کرد که امریکا آماده است تا برای پیشرفت پروسه صلح افغانستان در مذاکرات با مقام‌های افغانستان و طالبان اشتراک کند.
او در بخشی از صحبت‌هایش افزود که استراتژی امریکا برای افغانستان و جنوب آسیا وضعیت را دگرگون ساخته است.
وی گفت:« ظرف شش ماه پس از اعلام استراتژی جنوب آسیای رییس جمهور ترامپ، ما اساساً دو پیشنهاد صلح روی میز داشته‌ایم. اول، پیشنهاد بی‌قید و شرط رییس جمهور غنی که اعضای جامعه جهانی از آن یک صدا پشتیبانی کردند. دوم، نامه سرگشاده طالبان به مردم امریکا که در این نامه آن‌ها عناصر اساسی موقف خود را در مورد گفت‌وگو بیان کرده‌اند. زمانی که شما این دو موضع را کنار هم می‌گذارید، نقطه عطف برای گفت‌وگو را مشاهده می‌کنید.»
این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که دیپلمات‌های ارشد افغانستان و پاکستان به تازه‌گی پلان عملی را نهایی کرده‌اند و کار روی آن جریان دارد.
براساس این پلان، پاکستان گام‌های عملی را در راستای صلح افغانستان بر خواهد داشت.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا