آخرین اخبارافغانستانسیاست

اسلام‌آباد و واشنگتن از پیشنهاد آتش‌بس کابل استقبال کردند

مایک پمپئو وزیر خارجه امریکا با استقبال از پیشنهاد آتش‌بس مشروط از رییس‌ جمهور غنی به طالبان، حمایت حکومت امریکا را از مذاکرات بین حکومت افغانستان و طالبان اعلام کرد.


مایک پمپئو وزیر خارجه امریکا با استقبال از پیشنهاد آتش‌بس مشروط از رییس‌ جمهور غنی به طالبان، حمایت حکومت امریکا را از مذاکرات بین حکومت افغانستان و طالبان اعلام کرد.
رییس‌جمهور غنی روز یکشنبه (۲۸ اسد) در مراسمی به مناسبت تجلیل از نودونهمین سالروز استرداد استقلال کشور گفت:« بار دیگر سر از روز دوشنبه که روز عرفه است تا روز میلاد نبی مشروط بر این‌که طالبان نیز در این ایام خجسته، آتش‌بس را اعلام و رعایت نمایند و یا تا هر مدت که طالبان به آن متعهد باشند، آتش‌بس را اعلام می‌کنم.»
به گزارش خبرگزاری دید، وزارت خارجه ایالات متحده امریکا با نشر اعلامیه‌ای گفته است که آتش‌بس قبلی در افغانستان نشان داد که مردم آن کشور عمیقاً خواهان ختم منازعات بوده و امریکا امیدوار است که آتش‌بس بعدی، افغانستان را بیشتر به جانب یک امنیت پایدار، نزدیک‌تر سازد.
وزارت خارجه امریکا گفته است که ایالات متحده و شرکای بین‌المللی آن از این ابتکار مردم و حکومت افغانستان حمایت کرده و از طالبان می‌خواهند که در آن سهم بگیرند.
در اعلامیه آمده است که واشنگتن آماده پشتیبانی، تسهیل و شرکت در مذاکرات مستقیم بین دولت افغانستان و طالبان است.
اعلامیه همچنان تاکید دارد که هیچ مانعی برای مذاکرات وجود ندارد و زمان صلح فرا رسیده است.
وزارت خارجه پاکستان نیز ساعاتی بعد از آن که رییس‌ جمهور غنی آتش‌بس مشروط را با طالبان اعلام کرد با نشر یک اعلامیه حمایت کامل حکومت پاکستان را از تمام مساعی که در دستیابی به ثبات پایدار و صلح پایدار در افغانستان کمک می‌کند، ابراز داشت.
در اعلامیه آماده است که مردم افغانستان سزاوار صلح می‌باشند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا