آخرین اخبارافغانستانتحلیلسیاست

اسناد مخفی؛ افشای حملات هوایی اشتباه امریکایی‌ها در افغانستان

سال‌های متمادی دولت افغانستان از حمایت هوایی امریکا برای ضربه زدن به تروریست‌ها استفاده کرد، اما در مقابل تلفات غیر نظامیان که دائماً در حال افزایش بود، فراموش شد و کمتر کسی به فکر این مسئله افتاد که حملات هوایی باعث کشته شدن بیشتر مردم عادی می‌شود

نیویارک تایمز
در تاریخ ۳۰ اگست یک روز قبل از پایان برنامه انتقال افغان‌ها از میدان هوایی کابل، مقام‌های ناتو اعلام کردند که در حمله پهپادی علیه جنگجویان داعش در داخل شهر کابل، دو جنگجوی داعش به قتل رسیدند. ناتو گفت این افراد می‌خواستند حمله دیگری را مانند حمله انتحاری میدان هوایی کابل که سه روز پیش‌ از این حادثه صورت گرفته بود، بار دیگر تکرار کنند. اما هم‌زمان رسانه‌های جهانی گزارش دادند که ناتو یک خانواده از غیرنظامیان را به قتل رسانده است. ناتو هفته‌ها بعد اعتراف کرد که در آن حادثه ۱۰ غیرنظامی کشته شدند. اشتباه ناتو در هدف‌گیری تروریست‌ها، اولین مورد ازاین‌گونه حوادث نبوده است.
نیویارک‌ تایمز در گزارش مفصلی که روز شنبه منتشر کرده است‌، می‌گوید اطلاعات ناقص و هدف‌گیری غیردقیق و گاه اشتباه باعث کشته شدن هزاران غیرنظامی بی‌گناه در جنگ‌هایی که ناتو حضور داشته، شده است.
به گفته نیویارک‌ تایمز این گزارش تصور گذشته در مورد دقت پهپاد‌ها و هواپیماهای جنگی را در هدف قرار دادن تروریست‌ها مخدوش کرده است.
نیویارک‌تایمز به بیش از ۱۳۰۰ گزارش ارزیابی شده ارتش امریکا دست‌یافته که در مورد کشته شدن غیرنظامیان در حملات هوایی است. این مدارک همچنین نشان می‌دهد که برخلاف سیستم تدوین‌شده پنتاگون برای بررسی تلفات غیرنظامیان؛ تعهد وزارت دفاع امریکا بر رعایت شفافیت و پاسخگویی، جای خود را به شفاف نبودن و مصئونیت از مجازات داده است. تنها در موارد معدودی، ارزیابی‌ها به‌صورت عمومی منتشر شده است. هیچ‌یک از سوابق ارائه ‌شده شامل کشف تخلف یا اقدامات انضباطی نیست.

در‌ پایان دوره ریاست جمهوری باراک اوباما در امریکا، کمپاینی برای ختم جنگی که ۶ هزار امریکایی را به کام مرگ برده بود، شکل گرفت. دولت امریکا ناگزیر حملات زمینی را کم کرد و به حملات هوایی رو آورد. این مسئله باعث شد تا تلفات نیروهای امریکایی کاهش پیدا کند.
سال‌های متمادی دولت افغانستان از حمایت هوایی امریکا برای ضربه زدن به تروریست‌ها استفاده کرد، اما در مقابل تلفات غیرنظامیان که دائماً در حال افزایش بود، فراموش شد و کمتر کسی به فکر این مسئله افتاد که حملات هوایی باعث کشته شدن بیشتر مردم عادی می‌شود.
بیل اوربان سخنگوی ستاد نیروهای مرکزی امریکا (سنتکام) می‌گوید، حتی با پیشرفته‌ترین فناوری‌های روز هم احتمال اشتباه وجود دارد؛ چه این اشتباه در اطلاعات ناقص باشد یا در هدف‌گیری غیردقیق یا حتی در تحلیل داده‌های به‌ دست‌آمده؛ اما مهم این است که این اشتباه‌ها به ما درس می‌دهند و ما با آموختن از این درس‌ها تلاش می‌کنیم مانع آسیب‌های بیشتر شویم‌.
اما آنچه مدارک نشان می‌دهد این است که افراد زیادی در اثر اشتباهات بیش‌ازحد، کشته می‌شوند و این روند همیشه ادامه داشته است. ارزیابی‌های ارتش امریکا نشان می‌دهد که از سال ۲۰۱۸ به این‌سو ۱۸۸ غیرنظامی در اثر حملات هوایی کشته شده‌اند؛ اما آنچه نیویارک‌تایمز بررسی کرده است، مرگ صدها نفر در اثر حملات هوایی را نشان می‌دهد.
دلیلش این است که ارتش بسیاری از ادعاها درباره تلفات غیرنظامیان را به استناد این‌که مدارک کافی نیست، رد کرده است. بررسی مدارک وزارت دفاع امریکا در مورد تلفات غیرنظامیان، یک مسئله روان‌شناختی را نیز نشان می‌دهد؛ تایید جانب‌دارانه که باعث می‌شود افراد بیشتر تفسیر اطلاعات را به‌ سوی یک باور از قبل موجود هدایت کنند، به ‌طور مثال حرکت جمعی از مردان موترسایکل سوار را به نیروهای داعش که با موتر سایکل گشت می‌زنند، شباهت داده‌اند.
اشتباهات فاحش حملات هوایی در افغانستان به ‌جایی رسید که دولت افغانستان نیروهای امریکایی را مجبور کرد تا حملات هوایی را کاهش دهند و تمامی عملیات شبانه را متوقف کنند. این تصمیم حامد کرزی رییس‌ جمهور سابق افغانستان بود که در پی تلفات گسترده غیرنظامیان در غرب افغانستان اعلام شد.
در ۲۲ اگست سال ۲۰۰۸، هواپیماهای جنگی امریکا، مناطقی را در روستای عزیزآباد ولسوالی شیندند در فاصله پنج کیلومتری از پایگاه بزرگ نیروهای امریکایی در میدان هوایی نظامی شیندند که دومین میدان هوایی نظامی افغانستان به ‌حساب می‌آمد، بمباران کردند. امریکایی‌ها گفتند بیش از ۳۰‌جنگجوی طا-لبان را که آماده حمله گسترده به پایگاه شیندند بودند کشته‌اند اما بررسی‌های بعدی نشان داد که در حدود ۹۰‌غیرنظامی در آن حمله کشته شده‌اند.
حامد کرزی پس‌ از این حادثه از نیروهای ناتو خواست تا حملات شان را کاهش دهند و در شب هیچ عملیاتی انجام ندهند. تنها پس از قدرت گرفتن اشرف غنی در افغانستان و امضای توافق راهبردی میان امریکا و افغانستان، ناتو دوباره حملات هوایی را گسترش داد و حتی به عملیات شبانه پرداخت. این مسئله باعث افزایش تلفات غیرنظامیان و نفرت بیشتر مردم از دولت شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا