آخرین اخبارافغانستانسیاست

اصلاحات در وزارت خارجه اجرایی می‌شود

ریاست جمهوری در واکنش به اقدام جدید ریاست اجرایی مبنی بر توقف «اصلاحات» در وزارت خارجه، می‌گوید که اصلاحات در این وزارت از اولویت‌های رییس جمهور غنی است.

ریاست جمهوری در واکنش به اقدام جدید ریاست اجرایی مبنی بر توقف «اصلاحات» در وزارت خارجه، می‌گوید که اصلاحات در این وزارت از اولویت‌های رییس جمهور غنی است.
به گزارش خبرگزاری دید، اشرف غنی طرح اصلاحاتی را برای وزارت خارجه به براه انداخته و با معرفی هارون چخانسوری به عنوان سرپرست وزارت خارجه، تنش بین ارگ و سپیدار بیش‌تر شده است.
اخیراً داکتر عبدالله ذریعه یک فرمان به وزارت خارجه دستور داد که از هرگونه اجراآت شتاب‌زده زیر نام اصلاحات در مرکز و نمایند‌گی‌های سیاسی افغانستان در خارج، دست بکشد.
مجیب‌الرحمان رحیمی سخنگوی رییس اجرایی گفت: رییس اجرایی در مورد معرفی وزرای مربوط ریاست اجرایی در سطح حکومت، معینیت ها و ولایات مربوط این ریاست، مصروف بحث و رایزنی است و اگر لازم دیده شود، در این مورد تصمیم گرفته خواهد شد، به شمول سرپرست وزارت امور خارجه.
ریاست اجرایی می‌گوید که پس از این هیچ کس صلاحیت نصب و عزل تحت عنوان «اصلاحات» را در وزارت خارجه ندارد.
علاوتاً، داکتر عبدالله رایزنی‌ها را برای معرفی برخی از نامزدوزیران و والیان، آنچه که او از سهم خود می‌داند آغاز کرده ‌است.
عنایت الله بابر فرهمند معاون نخست دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی، گفت:«تقسیمات پنجاه-پنجاه قدرت بین دو شریک حکومت وحدت ملی وجود داشت و من فکر نمی‌کنم درین مرحله زمانی، ۲۰ درصد سهم ریاست اجرایی، باقی مانده باشد».
ریاست جمهوری اما در واکنش به فرمان تازه رییس اجرایی می‌گوید، روند اصلاحات در وزارت خارجه یک نیاز است و عملی خواهد شد.
صدیق صدیقی سخنگوی رییس جمهور می‌گوید: «اصلاحات یک امر حتمی و یکی از اولویت‌های رییس جمهور غنی است که چگونه در نهاد ها اصلاحات بیاید، تا ظرفیت نهاد ها بالا برود. با تاسف، چالش‌هایی که در وزارت خارجه داشتیم، نیاز بود تا رییس جمهور برای آوردن اصلاحات در این نهاد، اشخاص و افراد را موظف بسازد».
ارگ می‌گوید، عزل و نصب افراد بر بنیاد قانون از صلاحیت‌های رییس جمهور است و از همین‌رو، در هر جایی که نیاز باشد، رییس جمهور افراد را خواهد گماشت.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا