آخرین اخباراسلایدشوافغانستانسیاست

افشاگری ایتلاف ملی بزرگ؛ استیکر انتخاباتی روی ۱ میلیون تذکره جعلی

ایتلاف ملی بزرگ شامگاه روز شنبه در یک نشست خبری مدعی شد که ارگ، کمیسیون انتخابات و اداره ثبت احوال نفوس به صورت هماهنگ دست به تقلب گسترده در نصب و توزیع استیکر و شناسنامه زده اند.


ایتلاف ملی بزرگ شامگاه روز شنبه در یک نشست خبری مدعی شد که ارگ، کمیسیون انتخابات و اداره ثبت احوال نفوس به صورت هماهنگ دست به تقلب گسترده در نصب و توزیع استیکر و شناسنامه زده اند.
به گزارش خبرگزاری دید، ایتلاف ملی بزرگ افغانستان امروز صدها هزار شناسنامه سفید، بسته‌های استیکر، شناسنامه‌های استیکردار و کتاب‌های ثبت‌نام رأی‌دهندگان را به‌عنوان اسناد در اختیار رسانه‌ها قرار داده و ادعا می‌کند که روی بیش از یک میلیون شناسنامه‌ جعلی، استیکرهای اصلی نصب شده است.
کمیته انتخابات ایتلاف ملی بزرگ افغانستان طی یک نشست خبری که درکابل دایر شده بود، مدعی شد که ارگ، کمیسیون انتخابات و اداره توزیع شناسنامه‌ها این تقلب را سازماندهی کرده‌اند.
همایون همایون معاون اول مجلس نمایندگان ویکی از اعضای ایتلاف ملی بزرگ افغانستان دراین نشست گفت که اکثر شناسنامه‌هایی که در آن استیکر نصب شده، مثنی بوده و شماری از این شناسنامه‌ها در اداره ثبت احوال نفوس ثبت است.
موصوف علاوه کرد که حکومت با این جعل گسترده چگونه می‌خواهد انتخابات برگزار کند، ایتلاف ملی بزرگ در برابر انتخابات غیر شفاف ایستادگی می‌کند، زیرا حکومت می‌خواهد با برگزاری انتخابات پارلمانی با این شیوه تقلب، به انتخابات آینده ریاست جمهوری نیز مشروعیت دهد.
به اساس گفته آقای همایون، ایتلاف ملی بزرگ افغانستان در همکاری با سایر احزاب و جریان‌های سیاسی با راه‌اندازی حرکت‌ها و نافرمانی‌های مدنی در برابر این تلاش‌های ناپاک حکومت وحدت ملی می‌ایستد.
موصوف خاطرنشان کرد با این‌که برگزاری انتخابات شوراهای ولسوالی‌، شورای ولایتی و ریاست جمهوری نیاز حیاتی مردم است، اما با تقلب گسترده‌ ای که حکومت و کمیسیون در پیش گرفته‌اند و حتی به «افراد خیالی و مرده‌ها نیز استیکر زده‌اند» آن‌ها به شفافیت این انتخابات باور ندارند.
وی افزود که سازمان ملل و جامعه جهانی نیز در پیوند به تقلب گسترده در انتخابات افغانستان بی‌تفاوت بوده و هیچ توجه ندارند.
آقای همایون تاکید کرد که نهادهای بین المللی و جامعه جهانی می‌گویند برای ما برگزاری انتخابات افغانستان مهم است نه چگونگی آن.
قابل یاد آوریست که این شناسنامه‌های جعلی که در ۳۳ ولایت افغانستان به جز از ولایت غزنی توزیع شده، از سوی ایتلاف ملی بزرگ جمع آوری شده و این ایتلاف ادعا دارد که اکثر این شناسنامه‌ها به صورت بسته‌ از سوی «ارگ ریاست جمهوری» به نامزدان مورد حمایت حکومت توزیع شده و از سوی کمیسیون انتخابات برچسب زده شده‌ است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا