آخرین اخبارافغانستانسیاست

رییس جمهورغنی:

افغانستان نمی‌خواهد بخشی از تنش منطقه‌ای باشد

محمد اشرف غنی رییس جمهور عصر امروز با رشید مردوف معاون صدراعظم و وزیر امور خارجۀ ترکمنستان، در ارگ دیدار کرده و بر روابط نیک میان دو کشور و همچنان کل منطقه تاکید کرد.


به گزارش خبرگزاری دید، ابتدا رییس جمهور غنی ضمن خوش آمدید به رشید مردوف و هیئت همراهش، گفت که مناسبات میان افغانستان و ترکمنستان، برادرانه و دوستانه بوده و در چند سال گذشته در بخش‌های مختلف تجارتی، ترانزیتی، اقتصادی و سیاسی، پیشرفت‌های مزید یافته است.
رشید مردوف معاون صدراعظم و وزیر امور خارجۀ ترکمنستان در مورد روابط دو کشور صحبت کرد و گفت که حکومت ما خواهان گسترش این مناسبات است و ما از دیدگاه و اجندای حکومت افغانستان برای اتصال منطقه‌ای، حمایت می‌نماییم.
وی افزود که ترکمنستان از پروسۀ صلح و تلاش‌های رییس جمهور غنی برای تامین صلح و ثبات در افغانستان، حمایت می‌کند.
در این دیدار هر دو جانب در مورد پروژه های مهم اقتصادی از جمله پروژه‌های تاپی، تاپ و فایبر نوری، خط آهن میان دو کشور و احداث بندها در افغانستان بحث و تبادل نظر نمودند و بر توسعۀ همکاری‌ها در این زمینه‌ها تاکید ورزیدند.
وزیر خارجۀ ترکمنستان گفت که قرار است ما در سال جاری میلادی شاهد افتتاح پروژه های بزرگ در افغانستان باشیم، چنانچه کار ساخت پایپ لاین تاپی در خاک ترکمنستان به اتمام رسیده و تدابیر لازم به خاطر آغاز کار تمدید پایپ لاین متذکره در خاک افغانستان گرفته شده است.
رییس جمهور غنی از تلاش‌ها و حمایت ترکمنستان از افغانستان به ویژه تلاش‌های دو جانبه بخاطر تطبیق پروژه‌های تاپی، تاپ، فایبر نوری و خط آهن، ابراز امتنان کرد.
رئیس جمهور گفت: تمرکز ما این است که برق بیشتر را از ترکمنستان وارد کنیم و واردات برق و تکمیل پروژه‌های بزرگ اقتصادی، از اولویت‌های مهم حکومت افغانستان می‌باشد.
همچنان رییس جمهور محمد اشرف غنی در مورد گسترش مناسبات سیاسی، اقتصادی و امنیتی میان دو کشور صحبت نموده، گفت که صلح و ثبات در افغانستان به معنای صلح و ثبات در منطقه است و می‌خواهیم در سال جدید میلادی روابط ما بیشتر گسترش یابد و ما بتوانیم پروژه های بزرگ را به شمول پروژه‌های تاپی، تاپ، فایبر نوری و خط آهن به پایه اکمال برسانیم.
وی افزود که ترکمنستان منحیث یک همسایه نیک، سیاست بی‌طرفانه و حسنه با همه کشورها به ویژه افغانستان دارد و این مثال خوب روابط میان دو همسایه است. ما خواهان روابط نیک و دوستانه با تمام همسایه‌های خویش هستیم و هیچگاه نمی‌خواهیم که بخشی از تنش منطقه‌ای باشیم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا