آخرین اخباراسلایدشوجهانسیاست

انتخابات بریتانیا؛ حزب محافظه کار پیروز شد

نتایج انتخابات پارلمانی بریتانیا با پیروزی قاطع حزب محافظه کار به رهبری بوریس جانسون رقم خورد.

نتایج انتخابات پارلمانی بریتانیا با پیروزی قاطع حزب محافظه کار به رهبری بوریس جانسون رقم خورد.
به نقل از یورونیوز، مطابق نتایج شمارش آراء انتخابات سراسری بریتانیا، حزب محافظه‌کار این کشور به رهبری بوریس جانسون ۳۶۳ کرسی از مجموع ۶۵۰ کرسی مجلس عوام این کشور را تصاحب کرد و در مقابل شمار کرسی‌های حزب کارگر به ۲۰۳ مورد کاهش یافت که ۵۹ کرسی کمتر از سهم فعلی این حزب در پارلمان بریتانیا است.
آقای جانسون در اظهار نظری پس از اعلام نتایج اولیه گفت:«نتیجه انتخابات به معنی تحقق برگزیت است.»
او همچنین نتیجه انتخابات را پایان بُن‌بست تعبیر کرد و قاطعیت بُرد حزبش را از دهه ۵۰ تاکنون بی‌سابقه خواند.
او ادامه داد:«ما سیاستمداران ۳ سال گذشته را بر باد دادیم ولی دیگر اتلاف وقت کافیست، مردم خواستار اجرای برگزیت هستند و من این کار را تا ۳۱ جنوری انجام خواهم داد.»
در مقابل، جرمی کوربین رهبر حزب کارگر که برآوردها نشان می‌دهد حزبش متحمل بزرگ‌ترین شکست انتخاباتی در ۸۴ سال گذشته شده، اعلام کرد که از رهبری این حزب کناره‌گیری می‌کند.
در میان رهبران جهان، دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا و از حامیان نخست‌وزیر بریتانیا نخستین کسی بود که به نتایج اولیه انتخابات سراسری بریتانیا واکنش نشان داد. آقای ترامپ با انتشار توییتی نوشت:«به نظر می‌رسد پیروزی بزرگی برای بوریس در انتخابات بریتانیا حاصل شده.»
آقای ترامپ پس از مسجل شدن کسب اکثریت کرسی‌های پارلمان توسط حزب محافظه‌کار با انتشار توییت دیگری ضمن عرض تبریک به آقای جانسون، وعده داد که بلافاصله پس از اجرای برگزیت، امریکا و بریتانیا توافق‌نامه تجارت آزاد امضاء می‌کنند که منافع آن بسیار بیشتر از هرگونه توافقی با اتحادیه اروپا است.
شارل میشل رییس شورای اتحادیه اروپا هم در واکنش به پیروزی محافظه‌کاران در بریتانیا و تاکید آقای جانسون بر اجرای سریع برگزیت از آمادگی اروپا برای مذاکره با بریتانیا در خصوص خروج این کشور و نیز حصول توافق‌نامه تجاری خبر داد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا