آخرین اخبارجهانسیاستمنطقه

انرژی هسته‌ای در حاشیه ایران/ نخستین رآکتور اتومی امارات ساخته شد

کار ساخت نخستین رآکتور از چهار رآکتور اتومی در امارات متحده عربی به پایان رسید و به این ترتیب این کشور گام مهمی به سوی رهایی از وابستگی خود به انرژی فوسیلی برداشت.به نقل از یورنیوز، سازنده این رآکتور که در عین حال نخستین رآکتور اتومی در یک کشور عربی به‌شمار می‌رود، یک شرکت کوریایی به نام «الکتریک پاور» است.
وزارت انرژی کوریای جنوبی اعلام کرد، سوخت‌گیری واحد شماره یک نیروگاه «البرکه» در ماه می آغاز خواهد شد. البته زمان دقیق بهره‌برداری از واحد یک این نیروگاه که در نزدیکی ابوظبی واقع شده، هنوز اعلام نشده است.
به نوشته «بلومبرگ»، این رآکتور همچنین نخستین سایت تولید انرژی هسته‌ای تجاری در خاورمیانه پس از ایران است.
واحد یک نیروگاه «برکه» شامل نخستین رآکتور از چهار خط تولید انرژی هسته‌ای در این نیروگاه است که شرکت «الکتریک پاور» ساخت آن‌ها را به عهده دارد.
هزینه ساخت این رآکتورها که قرار است ۵۶۰۰ مگاوات برق تولید کنند، حدود ۲۵ میلیارد دالر برآورد شده است.
کشور نفت‌خیز امارات در حال حاضر شش درصد ذخایر نفت جهان را در اختیار دارد.
محمد حمادی، مدیر اجرایی شرکت انرژی اتومی امارات چندی پیش در یک نشست مطبوعاتی در ابوظبی گفته بود، دولت این کشور مصمم است تا از این پس ۲۵ درصد انرژی مورد نیاز خود را از طریق سوخت هسته‌ای تولید کند.
شرکت کوریایی به امارات تضمین داده که تأسیسات هسته‌ای موضوع قرارداد از نوع موسوم به «واحد نسل سوم» به طراحی مدرن است که در کشورهای پیشرفته از جمله امریکا و بریتانیا استفاده می‌شود.
کار ساخت نیروگاه «برکه» از سال ۲۰۱۲ میلادی آغاز شده و هم اکنون کار ساخت پروژهای واحد دو ۹۲ درصد، واحد سه ۸۱ درصد و واحد چهار ۶۶ درصد پیشرفت داشته است.
شرکت کوریایی الکتریک پاور می‌گوید با دولت امارات برای یک پروژه هسته‌ای دیگر در نزدیکی مرز این کشور با عربستان سعودی به توافق رسیده است.
امارات با وجود در اختیار داشتن ذخایر نفتی، هم‌ اکنون بخش مهمی از انرژی مورد نیاز خود برای تولید برق را از طریق واردات گاز تأمین می‌کند.
پروژه‌های هسته‌ای در جهان عرب
از میان کشورهای عربی، عربستان سعودی و مصر نیز تاکنون اعلام کرده‌اند که طرح‌هایی برای تولید انرژی هسته‌ای دارند.
به نوشته بلومبرگ، عربستان قصد دارد تا برای رهایی از وابستگی به انرژی فوسیلی و نیز برای پیشی گرفتن از رقیب منطقه‌ای خود یعنی ایران، ظرف ۲۵ سال آینده با صرف هزینه‌ای بیش از ۸۰ میلیارد دالر دست کم ۱۶ رآکتور هسته‌ای بسازد. این کشور بزرگترین صادرکننده نفت در جهان است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا