آخرین اخبارفناوری و اطلاعاتمطالب معلوماتی

ایالات متحده در پی ساخت سلاح بیولوژیک است/ پیامدهای این نوع سلاح فاجعه‌بار خواهد بود


گزارش‌های تازه حاکی از آن است که ارتش ایالات متحده امریکا به دنبال آن است که به کمک حشرات دستکاری شده ژنیتیکی، ویروس‌هایی را منتشر کرده و به این ترتیب آن‌ها را به سلاح‌های بیولوژیک تبدیل کند.
به نقل از خبرگزاری مهر، این کار در چهارچوب برنامه Insect Allies) ) صورت می‌گیرد که پیامدهای عمیقی را به همراه دارد و تهدیدی جهانی در حوزه امنیت زیست محیطی به حساب می‌آید.
با این وجود، سازمان «دارپا» که مسئول توسعه فناوری‌های نوین ارتش آمریکا است، اعلام کرده این پروژه فقط سعی دارد با استفاده از ویروس‌ها تغییرات ژنتیکی را به محصولات کشاورزی منتقل کند.
در فرضیه، این مهندسی سریع ژنتیک به کشاورزان کمک می‌کند بهتر با تغییرات کنار بیایند و به عنوان مثال ژن‌های مقاوم به خشکسالی را به جواری وارد کنند.
اما دانشمندان از این برنامه انتقاد کرده‌اند و معتقدند حشرات حاوی ویروس‌های مصنوعی را به سختی می‌توان کنترول کرد.
همچنین به گفته دانشمندان منتقد، این برنامه از سال ۲۰۱۶ میلادی آغاز شده و تاکنون ۲۷ میلیون دالر برای آن صرف شده است. اما دارپا نتوانسته به درستی وجود چنین برنامه‌ای را توجیه کند.

گروهی از دانشمندان به سرپرستی «ریچارد گای ریوز» از موسسه زیست شناسی تکاملی ماکس پلانک آلمان، با انتشار مقاله‌ای در نشریه ساینس ادعا می‌کنند که برخلاف اظهارات دارپا، هدف از اجرای این برنامه مقابله با آفات کشاورزی و تضمین امنیت غذایی نیست.
این درحالی است که سخنگوی دارپا ادعا می‌کند استفاده از حشرات برای به کارگیری درمان‌های ژنتیکی مزایای بیشتری در مقایسه با استفاده از اسپری‌های آفت کش دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا