آخرین اخبارجهانسیاست

ایران: پس از عدم تعهدات طرف‌های مقابل، کمره‌های دوره «برجام» دیگر فعال نیست

همزمان با برگزاری نشست شورای آژانس بین‌المللی انرژی اتومی و سه روز پس از سفر رافائل گروسی به تهران، رییس سازمان انرژی اتومی ایران می‌گوید «دوربین‌های برجامی» آژانس دیگر فعال نیست.


به نقل از یورونیوز، محمد اسلامی روز چهارشنبه و پس از حضور در کمیسیون امنیت ملی مجلس آن کشور گفت: «افزون بر تعهداتی که طبق پادمان بر عهده ایران است و باید شفاف سازی را انجام دهد، تعدادی دوربین متاثر از برجام نصب شده بود اما طرف‌های مقابل به تعهدات خود عمل نکردند از این رو دیگر ضرورت نداشت آن دوربین‌ها وجود داشته باشد».
دولت ایران همزمان با کاهش تعهدات برجامی خود و در پی مصوبه مجلس، دسترسی بازرسان آژانس به سایت‌های هسته‌ای را به شدت کم کرده است. با این حال در جریان سفر هفته گذشته رافائل گروسی به تهران با تعویض حافظه دوربین‌های نظارتی آژانس در تهران موافقت شد.
به‌ گفته رییس سازمان انرژی اتومی ایران در جریان انفجارها و خرابکاری ماه‌های گذشته در تاسیسات هسته‌ای «تعدادی از این دوربین‌ها آسیب دیده بود و این مسئله منجر به ۲ گزارش فوق العاده سختگیرانه و مخرب شده بود، برای اینکه رفع ابهام و شفاف سازی کنیم ملاقات با مدیرکل انجام شد و مطمئن هستیم با دستاوردی که از این جلسه داشتیم اولاً ابهاماتی در زمینه برنامه هسته‌ای صلح آمیز برای آژانس وجود ندارد و ثانیا تعهدات برجامی که طبق قانون مجلس نباید ادامه پیدا کند را ادامه نخواهیم داد».
روز چهارشنبه و در جریان سومین روز اجلاس شورای حکام آژانس در ویانا، نماینده ایالات متحده امریکا از ایران خواست تا فوراً به میز مذاکرات باز گردد و از اقدامات تنش‌آمیز جدید بپرهیزد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا