آخرین اخباراسلایدشوافغانستانخبر های مهمروند صلحسیاستصلح

رییس جمهور غنی:

با خروج نیروهای خارجی فصل جدیدی در روابط ما ایجاد می‌شود/ طالبان یک میلیارد دالر به کشور صدمه زده‌اند

رییس جمهور کشور می‌گوید که با خروج نیروهای نظامی خارجی، فصل جدیدی در روابط افغانستان و جامعه جهانی ایجاد می‌شود. او همچنان گفت که گروه طالبان به ارزش یک میلیارد دالر به زیرساخت‌های کشور صدمه زده‌ است.


به گزارش خبرگزاری دید، رییس جمهور اشرف غنی که امروز سه‌شنبه(۳۱ حمل) در نشست «هفته‌ حکومتداری و منابع بشری» در ارگ صحبت می‌کرد، گفت: «فراموش نکنیم که یک میلیارد دالر حرکات طالبان به زیربناهای افغانستان صدمه رسانده است. من به آنان می‌گویم که چرا خراب می‌کنید؟ اگر توانایی ساختن ندارید و برنامه‌ مثبت ندارید، حداقل از تخریب و ویرانی جلوگیری کنید».
او از گروه طالبان خواست که به‌ جای انفجار ماین‌ها و اقدام‌های مخربانه، «گل» و «گندم» بکارند و در در آبادی کشور سهم بگیرند. رییس‌جمهور غنی خطاب به این گروه گفت هر پروژه‌ عام‌المنفعه را که طالبان تخریب می‌کنند، مردم افغانستان متضرر می‌شوند.
از سویی هم، او در بخشی از صحبت‌هایش با اشاره به خروج نیروهای خارجی از افغانستان گفت که با خروج این نیروها، فصل نو همکاری‌ها میان افغانستان و جامعه‌ جهانی آغاز می‌شود.
به گفته‌ اشرف غنی، مناسبات اقتصادی، تقویه‌ نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان، کمک‌های بشری و توسعه‌ افغانستان در رأس این فصل همکاری‌ها میان جامعه‌ جهانی و افغانستان قرار دارد.
قرار است نیروهای خارجی تا ماه سپتمبر سال روان میلادی افغانستان را ترک کنند، رییس جمهور غنی در هفته روان گفت که افغانستان در حال سقوط نیست و گروه طالبان نیز اعلام کردند که در هیچ نشستی تا بیرون شدن کامل نظامیان خارجی اشتراک نمی‌کنند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا