آخرین اخباراجتماعافغانستانسیاست

غنی:

بدون پیش شرط با طالبان مذاکره می‌شود/ زندانیان طالبان آزاد می‌شوند و نظریات آن‌ها در نظر گرفته می‌شود

رییس جمهور غنی در نشست دوم «پروسه کابل» بیان این که دولت افغانستان حاضر است با طالبان بدون قید و شرط مذاکره کند، از آن گروه خواست که همانند یک جریان سیاسی عمل کند.
به گزارش خبرگزاری دید، در این نشست که نمایندگان نزدیک به ۲۸ کشور و سازمان بین‌المللی حضور دارند و گفت‌وگو با طالبان و چگونگی تامین امنیت در افغانستان، از محورهای اصلی آن است، رییس جمهور غنی گفت: روی تغییر قانون اساسی بحث می‌شود و زندانیان طالبان آزاد خواهند شد.
رییس جمهور خطاب به طالبان گفت: حالا صلح در دستان شماست و از شما می‌خواهیم صلح را قبول کنید و بیایید افغانستان را با هم نجات دهیم.
آقای غنی در خصوص آمادگی کابل برای مذاکره با طالبان افزود: حکومت افغانستان برای طالبان پاسپورت و ویزه صادر خواهد کرد، برای شان در کابل دفتر داده خواهد شد و جهت خارج سازی نام رهبران شان از فهرست تحریم‌ها با آن‌ها کار خواهد کرد.
وی در مورد رشد اقتصادی داخلی و تفاوت برخورد مردم نسبت آن و کمک‌های خارجی افزود: وقتی کمک‌های چندین میلیون دالری به افغانستان می‌آید، تنها با امتنان روبرو می‌شود اما وقتی‌که پروژه اقتصادی کلان در گوشه‌ای از کشور افتتاح می‌شود مردم جشن می‌گیرند.
او بیان کرد: خوشبختانه موقعیت افغانستان نیز طوری است که هم اهمیت افغانستان را منحیث کلید رفاه منطقه مطرح می‌سازد و هم با ایجاد فرصت‌های سرتاسری برای همه مردم افغانستان، بافت جامعه افغانستان را تقویت خواهد کرد.
داکتر غنی تلویحاً به پاکستان اشاره کرده و تصریح کرد: در گذشته، بعضی‌ها به این باور بودند که گویا افغانستان یک کشور منزوی و محاط به خشکه است که برای ابد در احتیاج به دیگران بسر خواهد برد، ولی خوشبختانه پروژه‌های جدید منطقه‌ای، همان موقعیت افغانستان را که به حیث یک چالش مطرح بود به یک فرصت طلایی مبدل ساخته است.
وی گفت: چهره افغانستان از لحاظ جمعیت‌شناسی و دیموگرافیک تغییر کرده است. اکثریت مطلق جامعه ما را اکنون جوانان تشکیل می‌دهند و واضح است که جوانان از نیروی کاری برخوردارند و قوت نیروی کار و تولید یک کشور، بزرگ‌ترین ضامن رفاه اجتماعی است.
رییس جمهور غنی با اشاره به فعالیت‌های زنان و نقش آن‌ها در پروسه صلح خاطرنشان ساخت که زن افغان امروز با آواز رسا از خود نمایندگی می‌کند و حرف‌های مهم برای دولت، مردم منطقه و جهان دارد.
گفتنی است که پیش از این نیز منابعی در ارگ گفته بودند که در نشست دوم « پروسه کابل» پیشنهادهای صلح و مذاکره برای طالبان و پاکستان ارایه خواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا