آخرین اخبارافغانستاناقتصاد و توسعهگزارش

افتتاح شرکت سرمایه‌گذاری افغان؛

برادر: افغانستان اکنون آماده سرمایه‌گذاری است/ استانکزی: ما در میدان اقتصادی قهرمان می‌شویم

خبرگزاری دید: شماری از مقامات بلند پایه طا-لبان می‌گویند که سکتور خصوصی در رشد و شکوفایی اقتصاد در کشور نقش اساسی دارد و همان طوری که در میدان جنگ قهرمان شدیم در میدان اقتصادی نیز قهرمان می‌شویم.

ملا برادر

رسول شهزاد- کابل
شماری از سرمایه‌گذاران کشور امروز یکشنبه(۲۹جوزا) «شرکت سهامی محدود المسئولیت سرمایه‌گذاری افغان» را به منظور سرمایه‌گذاری در بخش‌های انرژی، معادن، ساختمانی و زراعت و انسجام سرمایه‌ها با حضور مقامات حکومت سرپرست طا-لبان افتتاح کردند.
ملا عبدالغنی برادر معاون اقتصادی رییس الوزرای طا-لبان گفت: امارت اسلامی دروازه‌ها را به روی تاجران باز کرده و مشکلات آن‌ها را حل نموده و در آینده هم شب و روز در خدمت تاجران است.
آقای برادر تجارت و سرمایه‌گذاری را رکن اساسی پیشرفت کشور عنوان کرده گفت: بدون تجارت و سرمایه‌گذاری نمی‌توانیم قدم‌های ترقی و پیشرفت کشور را برداریم.
وی با بیان اینکه امروز هیچ مشکل در قسمت سرمایه‌گذاری در افغانستان وجود ندارد یک بار دیگر از سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی خواست که بیایند در افغانستان سرمایه‌گذاری کنند.
از سویی هم، شیر محمد عباس استانکزی معین سیاسی وزارت امورخارجه حکومت سرپرست گفت: ما در میدان نظامی قهرمان جهان شدیم و بزرگترین ابر قدرت‌های جهان را شکست دادیم، اما در میدان اقتصادی چرا قهرمان نباشیم.
وی با بیان اینکه دیگران کشور ما را آباد نمی‌کنند، تاکید کرد که همه اقوام افغانستان با هم برادر بوده و ظرفیت‌های پیشرفت و ترقی کشور در وجود تک تک افغان‌ها وجود دارد.

عباس استانکزی

شرکت‌های سهامی خاص و عام امروزه نقش بزرگی در دنیای تجاری جهانی ایفا می‌کنند که سهم زیادی از بازار تجارت مربوط به شرکت‌های سهامی است. ویژگی‌هایی که این نوع از شرکت‌ها نزد تاجران و کسب‌وکارهای نوپا دارد تقسیم سرمایه به سهام و تعیین مسئولیت‌های محدود به سهم می‌باشد.
از سوی دیگر، نورالدین عزیزی سرپرست وزارت صنعت و تجارت طا-لبان گفت: ما نیاز به اتحاد سرمایه‌گذاری و تجارت داشتیم که امروز یک قدم آن برداشته شده و با این روند به زودی افغانستان از لحاظ اقتصادی به پای خویش خواهد ایستاد.
او با استقبال از ایجاد این شرکت سهامی گفت: امروز سهام‌داران این شرکت برای خدمت به ملت خویش برخاسته و کار را آغاز نموده است و ما هم در پهلوی این‌ها همکار سهام‌داران این شرکت می‌باشیم، چون تقویت سکتور خصوصی از اولویت‌های ما می‌باشد.
سرپرست وزارت صنعت و تجارت گفت: فعالیت‌ها در بخش‌های مختلف اقتصادی جریان دارد امسال صادرات افغانستان به ۲ میلیارد دالر می‌رسد.
شیر باز کمین‌زاده یکی از سرمایه‌گذاران این شرکت سهامی گفت: شرکت افغان انویست با سرمایه‌گذاری ابتدایی ۲۵۰ الی ۳۰۰ میلیون دالر از طرف ۱۳ نفر ایجاد شده و هدف ما جهت دادن همه افغان‌ها به خاطر انکشاف اقتصادی و خود کفایی کشور می‌باشد تا سرمایه‌های ما در جهت آبادی افغانستان منسجم شود.

شیر باز کمین‌زاده

وی با بیان اینکه این شرکت به ۱۳ سهام‌دار محدود نخواهد ماند گفت: ما در قدم اول ۴۰ الی ۵۰ تن سهام‌دار دیگر را جذب کرده و در قدم‌های بعدی هزاران تن سهام‌دار دیگر را با خویش خواهیم داشت، چون هر افغان با یک هزار دالر می‌تواند در این شرکت سرمایه‌گذاری کند.
به گفته کمین‌زاده، این شرکت در بخش‌های انرژی، ساختمانی، معادن و زراعت کار خواهد کرد و امیدواری وجود دارد که همه افغان‌ها در آن سرمایه گذاری کنند.
نقل و انتقال آسان سهام، جمع‌ کردن سرمایه‌های کم برای شروع یک کار بزرگ و محدودیت مسئولیت برای سهام‌داران از جمله مزایای شرکت‌های سهامی می‌باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا