آخرین اخبارسیاستمنطقه

برای جلوگیری از اتفاقات مرزی، میان افغانستان و ایران خط تیلفون اضطراری ایجاد می‌شود

خبرگزاری دید: وزارت خارجه ایران با اشاره به درگیری مرزی هفته گذشته میان مرزبانان ایرانی و افغانستانی در نیمروز، می‌گوید که برای جلوگیری از چنین اتفاقاتی، خط تیلفون اضطراری میان دو کشور ایجاد می‌شود.

به نقل از ایرنا، سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه ایران امروز دوشنبه(۱۵قوس) در نشست هفتگی با خبرنگاران ضمن تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.
خطیب‌زاده در پاسخ به سؤالی درباره اوضاع افغانستان و اتفاقات رخ داده در مرز ایران و افغانستان و همچنین وضعیت مردم افغانستان اظهار داشت: آن‌چه در مرزهای ما رخ داد یک اتفاقی بود که ناشی از عدم آشنایی مرزبانان هیئت حاکمه سرپرستی طا-لبان بود. در مرز مشترک با افغانستان در برخی نقاط دیوارهایی را داریم برای جلوگیری از ورود قاچاقچیان که برخی از این موانع و دیوارها در چند صد متر داخل خاک ایران کشیده شده‌اند. جانب طالبان که مرزبانی را انجام می‌دادند با نقطه صفر مرزی ناآشنا بودند و بر اساس این سوءتفاهم به برخی اتباع ایران آتش گشودند که نیروهای مرزبانی ما مجبور به پاسخ به جا و فوری شدند و بعد از آن دو طرف در ایران و افغانستان تلاش کردند این موضوع به نقطه‌ای برای فهم بیشتر بینجامد.
این دیپلمات ارشد ایرانی بیان کرد: در بین دو طرف خطوط ارتباطی مستقیمی را گذاشتیم که اگر مواردی از این دست بود صحبت کنند.
وی بیان کرد: درباره آینده افغانستان باید بر اساس خواست و اراده مردم این کشور چیده شود. قطعاً هیچ دولتی که فراگیر نباشد و بازتاب دهنده ترکیب قومیتی و جمعیتی افغانستان نباشد نمی‌تواند آینده افغانستان را برای مسیر روشن تضمین کند.
چند روز پیش درگیری مرزی میان ایران و افغانستان رخ داده که پس از رایزنی مقامات دو طرف به پایان رسید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا