آخرین اخبارجهانحقوق بشرسیاست

برای دادن سلاح به اوکراین پول هست اما برای کمک غذایی به افغانستان نه!

خبرگزاری دید: نماینده ایرلند در پارلمان اروپا می‌گوید که امریکا و اتحادیه اروپا برای فرستادن سلاح به اوکراین پول دارند، اما برای کمک به گرسنگان در افغانستان نه.

برای دادن سلاح به اوکراین پول هست اما برای کمک غذایی به افغانستان نه!

مایک والاس نماینده پارلمان اروپا در نشست این نهاد قانونگذاری اتحادیه اروپا از مواضع دوگانه غرب در قبال اوکراین و افغانستان انتقاد کرد.
نماینده ایرلندی پارلمان اروپا در یک نشست پارلمان اروپا با موضوع افغانستان درباره نیاز فوری مردم این کشور به کمک‌های غذایی هشدار داد.
این نماینده پارلمان اروپا طی سخنانی در نشست پارلمان اروپا در استراسبورگ مقر این پارلمان، مواضع امریکا و کشورهای عضو اتحادیه اروپا در قبال افغانستان را محکوم کرد.
والاس با یادآوری نقش آفرینی امریکا و عربستان سعودی در ایجاد طا-لبان، مواضع غربی‌ها را در ارائه کمک‌های مالی برای کمک تسلیحاتی به اوکراین و کمک نکردن به افغانستان برای تامین مواد غذایی محکوم کرد.
قانونگذار پارلمان اروپا، امریکا و ناتو را عامل نابودی افغانستان طی ۲۰ سال اخیر خواند و به غربی‌ها اشغالگری ۲۰ ساله آن‌ها در این کشور را یادآوری کرد.
او در نشست پارلمان اروپا گفت: «آقای رییس از شما ممنونم. این موضوع آنقدر افسرده‌کننده است که نمی‌شود درباره آن صحبت کرد. آقای بنت شما برای ما (نمایندگان پارلمان اروپا) درباره اینکه اوضاع چقدر بد است صحبت کردید و اینکه طا-لبان چقدر بد هستند البته ما این ایده منصفانه را داریم که آنها آدم‌های خیلی خوبی نیستند».
این قانونگذار ایرلندی پارلمان اروپا ادامه داد: «اما من به نوعی شگفت زده شدم چرا که شما اظهاراتتان را در یک چارچوب و قالب مناسب قرار ندادید چرا که فهم مسائل اگر در چارچوب و قالب مناسب قرار نگیرند، خیلی سخت است».
مایک والاس گفت: «من نمی‌خواهم به سال‌های خیلی قبل برگردم اما ریشه طا-لبان به مجاهدین برمی‌گردد که توسط امریکایی‌ها و سعودی‌ها روی پای خودشان قرار گرفتند و سپس برای ۲۰ سال اخیر امریکایی‌ها و (کشورهای عضو) ناتو این منطقه (افغانستان) را نابود کردند، آنها حقوق بشر مردمی که طی ۲۰ سال اخیر در افغانستان زندگی کردند را از بین بردند».
به گفته او، «امریکایی‌ها ۳۰۰ میلیون دالر در روز برای نابود کردن این مکان (افغانستان) هزینه کردند و حالا ما داریم آنها را گرسنگی می‌دهیم. برنامه جهانی غذا تنها توانست یک سوم پولی را که آنها در تلاش برای غذا دادن به میلیون‌ها نفر از مردم هستند، بدست آورد اما نه اتحادیه اروپا و نه امریکایی‌ها برای دادن پول به میزانی که آنها (مردم افغانستان و برنامه جهانی غذا) نیاز دارند، ندارند. آنها اخیراً گفتند که دارند از افراد گرسنه برای تغذیه افرادی که در معرض قحطی هستند، غذا می‌گیرند اما ما هیچ اهمیتی به این موضوع نمی‌دهیم».
این قانونگذار عضو پارلمان اروپا افزود: «ما (اتحادیه اروپا و امریکا) می‌توانیم همه پول‌های سیاره زمین را برای سرازیر کردن تسلیحات به سمت اوکراین پیدا کنیم اما نمی‌توانیم به افغانستانی‌ها غذا بدهیم؛ افرادی که ما طی ۲۰ سال اخیر زندگی‌شان را از بین برده‌ایم».
هشدار درباره وضعیت افغانستان در شرایطی مطرح شده که روی ‌کارآمدن طا-لبان منجر به قطع کمک‌های خارجی و وضع محدودیت مالی در این کشور شد و اقتصاد افغانستان را که به حمایت‌های خارجی وابسته بود، با فروپاشی کامل مواجه کرده است.
حدود دو هفته قبل «کلی کلمنتس» معاون کمیسیاریای عالی سازمان ملل برای پناهجویان طی سفر به کابل، در یک نشست خبری گفت: به دلیل آوارگی میلیون‌ها افغانستانی نیازهای بشردوستانه در افغانستان زیاد است. پیش از این سازمان ملل اعلام کرده بود که ۲۴ میلیون نفر در افغانستان به کمک بشردوستانه نیاز دارند.
گفته می‌شود در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد مردم افغانستان زیر خط فقر قرار دارند و همچنین بیش از نیمی از جمعیت کشور با گرسنگی شدید مواجه‌اند.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا