آخرین اخباراسلایدشوافغانستانایرانخبر های مهمسیاستمنطقه

بیانیه پایانی نشست امنیت منطقه‌ای تهران:

برای مواجهه با چالش‌های فراملی ضرورت است که سازوکارهای منطقه‌‌ای ایجاد شود

نشست گفت‌وگوی امنیت منطقه‌ای که در تهران برگزار شده بود، در بیانیه پایانی‌اش بر ضرورت ایجاد سازوکارهای منطقه‌ای برای مقابله با تهدیدات فراملی که با ماهیت مشترک کل منطقه را تهدید می‌کند، تاکید کرده است.

نشست گفت‌وگوی امنیت منطقه‌ای که در تهران برگزار شده بود، در بیانیه پایانی‌اش بر ضرورت ایجاد سازوکارهای منطقه‌ای برای مقابله با تهدیدات فراملی که با ماهیت مشترک کل منطقه را تهدید می‌کند، تاکید کرده است.
به نقل از ایرنا، دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی ایران، متن کامل بیانیه شورای عالی امنیت ملی که در پایان نشست یک روزه دبیران، مشاوران امنیت ملی و مقامات عالی‌رتبه امنیتی هفت کشور ایران، روسیه، چین، هند، افغانستان، تاجیکستان و ازبیکستان با موضوع افغانستان در تهران، منتشر شد، به این شرح است: دومین نشست دبیران و مشاوران امنیت ملی و مقامات عالی‌رتبه امنیتی کشورهای منطقه در خصوص افغانستان، در تاریخ ۱۸ دسمبر (۲۷ قوس ۱۳۹۸) با میزبانی ایران و با شرکت نمایندگان افغانستان، جمهوری خلق چین، جمهوری فدراتیو روسیه، جمهوری تاجیکستان، جمهوری هند و جمهوری ازبیکستان در تهران برگزار و بر موارد زیر تأکید شد.
۱(با آگاهی از این که چالش‌های مشترکی با ماهیت فراملی از جمله تروریزم، مواد مخدر، جرائم سازمان یافته، مهاجرت، فقر، سطح پایین آموزش وضعف اقتصادی امنیت کشورهای منطقه را تهدید می‌کند؛ بر کم اثر بودن اقدامات منفرد هر یک از کشورها برای مواجهه با این چالش‌ها تأکید کرده، لزوم ایجاد سازوکارهای همکاری منطقه‌ای برای مواجهه با این مشکلات را مورد توجه قرار دادند.
۲(با توجه به اهمیت ارتباطات منطقه‌ای در توسعه اقتصادی و تولید ثروت و تأثیر آن بر امنیت منطقه، بر لزوم همکاری جمعی برای ایجاد و تقویت مسیرهای ترانزیتی امن و توسعه زیرساخت‌های مورد نیاز، تسهیل روابط تجاری بین خود و تداوم برنامه‌های کمک به بازسازی افغانستان تأکید نمودند.
۳(با در نظر گرفتن اهمیت انرژی در رشد و توسعه اقتصادی کشورهای منطقه و جهان، بر حق همه کشورهای صادرکننده نفت و گاز برای تأمین نیازهای بازار انرژی و حق کشورهای وارد کننده برای دسترسی آزادانه به بازار انرژی در منطقه تأکید و توافق نمودند سازوکارهای منطقه‌ای برای مقابله با محدودیت‌های اجباری و تحمیل سیاست‌های انرژی به کشورها را مورد بررسی و توافق قرار دهند.
۴(با توجه به آن که مسئله افغانستان راه حل نظامی ندارد؛ تأکید نمودند تنها راه ایجاد صلح و امنیت در افغانستان، توافق مذاکره شده بین‌الافغانی با مالکیت و کنترول افغانستان خواهد بود.
۵(از روند صلح با مشارکت تمام اقشار مردم افغانستان حمایت کرده، کلیه طرف‌های درگیر به شمول طالبان را به شرکت در گفت‌وگوهای بین‌الافغانی به منظور یافتن راه حل سیاسی دعوت نمودند.
۶(با توجه به این که ادامه حضور نیروهای نظامی خارجی در افغانستان یکی از مهم‌ترین دلایل ادامه جنگ و تداوم بی‌ثباتی شناخته می‌شود، بر ضرورت خروج هرچه سریع تر و مسئولانه نیروهای نظامی خارجی با مشورت دولت افغانستان به‌عنوان یک گام مثبت در مسیر صلح، تأکید نمودند.
۷(نظر به ضرورت کمک به دولت افغانستان برای تأمین امنیت بعد از خروج نیروهای نظامی خارجی به عنوان لازمه رسیدن به صلح پایدار، شرکت کنندگان توافق نمودند که یافتن راه‌های مناسب برای همکاری‎های دفاعی- امنیتی دسته جمعی با دولت افغانستان در دستور کار مشورت‌های منطقه‌ای قرار گیرد.
۸(ضمن ابراز نگرانی از روند انتقال داعش به افغانستان و تأکید بر آن که داعش در مرزهای ملی افغانستان محدود نخواهد ماند؛ بر تدوین راهبرد امنیتی جمعی برای مقابله با داعش به‌عنوان ضرورتی فوری، تأکید کردند.
۹)با اذعان به تأثیرات امنیتی مهاجرت در درون مرزهای ملی و نیز مهاجرت‌های بین‌المللی، بر لزوم پرداختن به علل ریشه‌ای آن و تدوین سیاست‌های منسجم بین کشورهای منطقه برای کنترول آثار مهاجرت و نیز اهمیت مساعدت کشورهای توسعه یافته به کشورهای منطقه در این رابطه، تأکید کردند.
۱۰) با آگاهی از ارتباط برخی شبکه های مواد مخدر و جرائم سازمان یافته با گروه‌های تروریستی، بر لزوم هماهنگی در اجرای سیاست های مبارزه با کِشت، تولید و ترانزیت مواد مخدر و افزایش ارتباطات کاری بین دستگاه های ذی ربط کشورها تأکید کردند.
دومین نشست گفت‌وگوی امنیت منطقه‌ای روز چهارشنبه با حضور دریابان علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، دبیران و مشاوران امنیت ملی و مقامات بلندپایه امنیتی کشورهای ایران، روسیه، چین، هند، افغانستان، تاجیکستان و ازبیکستان در تهران برگزار شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا