آخرین اخبارافغانستاناقتصاد و توسعه

برای کاهش بهای تیل، طا-لبان ۳۵۰ هزار تن نفت از ایران وارد می‌کنند

خبرگزاری دید: مقامات وزارت مالیه طا-لبان می‌گویند که به خاطر کاهش و کنترول بهای نفت در کشور، ۳۵۰ هزار تن نفت از ایران خریداری و وارد می‌کنند.


قرارداد خریداری این مقدار نفت در جریان سفر هیئتی از طالبان به ایران با یک شرکت سهامی ایرانی امضا شده و روند واردات آن به افغانستان در روزهای آینده آغاز می‌شود.
طبق خبرنامه‌ وزارت مالیه‌ طا-لبان که امروز شنبه (۱ اسد) منتشر شد، هیئت مشترک از شرکت دولتی نفت‌وگاز، وزارت خارجه، وزارت تجارت، بانک مرکزی و اداره نورم و استندرد طا-لبان برای خریداری نفت از ایران به این کشور رفته است.
وزارت مالیه طا-لبان گفته است که این هیئت در جریان این سفر با مسئولان ایرانی درباره‌ خریداری، کیفیت، قیمت و ترانزیت مواد نفتی و فراهم‌سازی تسهیلات لازم گفت‌وگو کرده است.
به نقل از خبرنامه، طا-لبان و مقام‌های ایرانی درباره‌ ایجاد یک کمیته مشترک برای قراردادهای دولت به دولت یا G2G، ادامه کار ساخت پایپ‌لاین مواد نفتی، ساخت تصفیه‌خانه‌های مشترک و اجرای قراردادهای درازمدت به توافق رسیده‌اند.
طی روزهای اخیر، قیمت نفت در افغانستان به‌گونه‌ بی‌سابقه افزایش یافته است. در حال حاضر یک لیتر دیزل به ۱۲۰ افغانی رسیده است.
تاجران مشکلات بانکی و کندی‌کاری در بنادر را باعث سکتگی در واردات مواد نفتی و افزایش قیمت تیل می‌دانند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا