آخرین اخبارافغانستانروند صلحزنانسیاستصلح

برخی اعضای پارلمان اروپا بر نابودی پناهگاه‌های امن طالبان در پاکستان تاکید کردند

وزارت امور خارجه کشور می‌گوید که نمایندگان پارلمان اروپا خواستار نابودی پناه‌گاهای امن تروریستان در خاک پاکستان شده‌اند.


به گزارش خبرگزاری دید: وزارت امور خارجه کشور امروز شنبه (۲۶ سرطان) در یک خبرنامه می‌گوید نمایندگان پارلمان و زنان فعال سیاسی کشور در ادامه گفت‌وگوهای شان با اعضای پارلمان کشورهای جهان روز گذشته، با نمایندگان پارلمان اروپا راجع به گفت‌وگوهای صلح افغانستان و نقش زنان دراین روند و پس از خروج نیروهای حمایت قاطع از کشور، گفت‌وگو کردند.
به گفته این وزارت در این نشست، نظیف‌الله سالارزی سفیر افغانستان در بروکسل، ناهید فرید رییس کمیسیون امور زنان و حقوق بشر مجلس نمایندگان، شینکی کروخیل رییس گروه پارلمانی زنان برای مشارکت سیاسی(کاکس)، شکریه عیسی خیل، مریم سلیمان خیل، نظیفه بیک و زهرا توخی نمایندگان پارلمان کشور، دکتور عالمه معین وزارت دولت در امور صلح و فروزان نوابی رییس حقوق بشر و امور زنان وزارت امور خارجه حضور داشتند که نمایندگان افغانستان در این نشست با اشاره به مشکلات اقشار مختلف مردم به ویژه زنان و دختران کشور در مناطق تحت کنترول طالبان، تأکید ‌کردند که اگر جامعه جهانی و اتحادیه اروپا از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در مقابل تروریستان حمایت نکنند، آنان، شاهد سرازیر شدن سیل مهاجرین افغان به کشورهای منطقه و جهان، افزایش قاچاق مواد مخدر و پیروزی افراط‌گرایی و تروریزم در افغانستان و منطقه خواهند بود.


طبق خبرنامه، نمایندگان افغانستان حمایت اتحادیه اروپا از نیروهای امنیتی و دفاعی کشور در برابر طالبان و دیگر گروه‌های تروریستی را مهم و ارزنده خوانده، خواهان تداوم همکاری‌های این اتحادیه با نیروهای دفاعی و امنیتی کشور، گردیدند.
در این نشست اعضای پارلمان اروپا سطح بلند خشونت‌ها را غیر قابل قبول خوانده از طالبان خواستند تا به جنگ خاتمه داده، آتش‌بس‌ را تأمین نموده بحران را از طریقه مذاکره حل و فصل نمایند.
وزارت خارجه می‌گوید که اشتراک کنند‌گان بر از بین بردن پناه‌گاه‌های امن تروریستان در خاک پاکستان تأکید ورزیدند و از پاکستان خواستند تا طالبان را به میز مذاکره برگردانند.
در ادامه، پتروس استری وسیوس، هانا نیومن، اریک مارکوارت، مایک والاس، میکسر سیون اعضای پارلمان اروپا بالترتیب، پیرامون چگونگی تداوم حمایت آن اتحادیه با افغانستان صحبت کرده وعده سپردند که آنان اجازه نخواهند داد تا زنان افغانستان بار دیگر به دوران سیاه گذشته برگردند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا