آخرین اخبارعلم و دانش

بررسی روند رشد مغز کودکان

محققان در دانشگاه شهید بهشتی در کشور ایران، موفق شدند با بررسی روند رشد مغز کودکان در راستای تشخیص به موقع بیماری‌های عصبی در کودکان برآیند.
داکتر رضا خسرو آبادی تطبیق کننده طرح «تشخیص عملکردهای مغزی در حین رشد» می‌گوید: به دلیل این‌که رشد طبیعی مغز کودک همواره در سلامت فرد تاثیر دارد از همین رو در در صدد آن شدیم تا در قالب یک پروژه این روند را مورد بررسی قرار دهیم.
وی افزود: در همین راستا، تعداد۶۰ کودک را در این پروژه مد نظر قرار دادیم، این کودکان تغذیه سالمی داشتند و در شرایط طبیعی – بدون این‌ که مادر دچار افسردگی باشد یا تاریخچه‌ای از بیماری‌های عصبی در خانواده موجود باشد، رشد کرده‌اند.
وی در ادامه گفت که همچنین نحوه زایمان این کودکان نیز به صورت طبیعی بوده و در شرایط فیزیکی طبیعی به دنیا آمده بودند.
این محقق دانشگاه شهید بهشتی با بیان این که این کودکان در سن ۶ و ۱۸ ماه‌گی پس از تولد از طریق ثبت نوار مغزی مورد بررسی قرار گرفتند، اظهار داشت: هدف از انجام این پروژه درک نحوه طبیعی تکامل مغز کودک در سنین کودکی است.
خسرو آبادی با بیان این که نتیجه این پروژه می‌تواند مورد استفاده پژوهشگران حوزه مغز و اعصاب قرار بگیرد، گفت: اکنون نتایج اولیه این طرح مشخص شده و حاکی از آن است که تغییرات عملکردی مغز کودکان به نحوی خاص در دوران کودکی صورت می‌پذیرد که حتی می‌تواند به عنوان روشی جدید برای غربال‌گری عصبی – رشدی کودکان مورد استفاده قرار گیرد.
خسرو آبادی با بیان این که یافته‌های این پروژه در حال چاپ در قالب مقاله علمی است، گفت: این تحقیقات می‌تواند به تشخیص زود هنگام اختلالات عصبی و روانی کمک کند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا