آخرین اخبارافغانستانحقوق بشرخبر های مهمزنانسیاست

برگزاری نخستین نشست سازمان ملل زیر نام «آپارتاید جنسیتی در افغانستان»

خبرگزاری دید: سازمان ملل متحد برای نخستین بار نشستی برای بررسی آپارتاید جنسیتی در افغانستان دایر کرد.

سازمان ملل متحد روز گذشته نشستی با عنوان «مبارزه با آپارتاید جنسیتی» در حاشیه مجمع عمومی با حضور نمایندگان کشورها و سازمان‌های حقوق بشری برگزار کرد.

با گذشت ٢ سال از ۱۵ اگست فعالان حقوق بشر و حامیان حقوق زنان درخواست‌های زیادی برای به رسمیت‌شناختن «آپارتاید جنسیتی» در افغانستان مطرح کرده‌اند.

در این نشست، ریچارد بنت گزارش‌گر ویژه سازمان ملل برای افغانستان، رینا امیری نماینده ویژه امریکا برای حقوق بشر و زنان افغانستان و شماری از نمایندگان کشورهای عضو سازمان ملل سخنرانی کردند.

بنت در مقر سازمان ملل در نیویارک گفت که اگرچه خشونت مبتنی بر جنسیت در قوانین بین‌الملل به‌عنوان جرم به رسمیت شناخته شده، اما «آپارتاید جنسی» هنوز به عنوان یک جرم بین‌المللی به رسمیت شناخته نشده است.

به گفته وی، برخی مسایل فنی درباره «آپارتاید جنسیتی» و همچنین سوال‌های حقوقی در این مورد وجود دارد که نیاز است برای آن‌ها پاسخی پیدا شود.

او بار دیگر پیشنهاد خود را درباره تهیه گزارش ویژه‌ای تکرار کرد که در آن بر وضعیت زنان و دختران در افغانستان از دیدگاه ویژگی‌های «آپارتاید جنسیتی» پرداخته شود.

بنت افزوده است که اگر این گزارش تهیه شود، می‌تواند به پرسش‌های فنی در مورد آپارتاید جنسیتی پاسخ بدهد.

گزارش‌گر ویژه سازمان ملل‌ برای افغانستان بیان داشته که بی‌اعتمادی زنان و دختران افغانستان بر جامعه جهانی تنها با اقدامات عملی می‌تواند رفع گردد نه با محکوم کردن‌ و اظهار همدردی.

علاوه بر سازمان‌های حقوق بشری، برخی از فعالان حقوق زن در این نشست سخنرانی کردند.

گفتنی است که فعالان حقوق بشر در افغانستان در ماه‌های گذشته کارزارهایی را برای به رسمیت شناختن آپارتاید جنسیتی در افغانستان برگزار کردند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا