آخرین اخباراسلایدشوجهانخبر های مهم

ایران:

به تنهایی نمی‌توانیم از پناهجویان افغانستان حمایت کنیم/ باید به تشکیل حکومت فراگیر و منتخب توجه شود

خبرگزاری دید: نماینده ایران در سازمان ملل با تأکید بر آزادسازی دارایی های مسدود شده افغانستان، گفته که به دلیل تحریم های امریکا، منابع مالی ایران محدود شده و اگر جامعه جهانی نتواند به موقع کمک کند، به تنهایی قادر به ادامه حمایت از پناهجویان افغانستانی، نخواهد بود.


به نقل از فارس، مجید تخت روانچی سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل چهارشنبه‌شب(۶دلو) در نشست شورای امنیت در مورد وضعیت افغانستان گفت: جمهوری اسلامی ایران در ۴۰ سال اخیر تمام توان خود را برای حمایت از مردم افغانستان به کار گرفته است.
نماینده ایران گفت: آزادسازی دارایی های مسدود شده افغانستان برای احیای اقتصاد افغانستان و نجات جان مردم ضروری است و به هیچ وجه نباید سیاسی و مشروط شود.
تخت روانچی اظهار داشت، افغانستان با یک بحران انسانی بی سابقه مواجه است. بر اساس گزارش های سازمان ملل، بیش از ۲۴ میلیون نفر به کمک های بشردوستانه نیاز دارند و نیمی از جمعیت با گرسنگی مطلق روبرو هستند. علاوه بر این، بیش از ۹ میلیون نفر آواره هستند. اگر وضعیت کنترول نشود، می‌تواند منجر به فروپاشی اجتماعی-اقتصادی این کشور شود.
وی افزود: ایران نگرانی جدی خود را از پیامدهای مخرب احتمالی این وضعیت بر امنیت و ثبات منطقه از جمله کشورهای همسایه ابراز می‌دارد.
نماینده ایران اظهار داشت: ایران تاکنون محموله های کمک های بشردوستانه، شامل کالاهای اساسی از جمله غذا، دارو و تجهیزات پزشکی به افغانستان ارسال کرده است. پس از تسلط طا-لبان، ایران به منظور کمک به مردم افغانستان، مرزهای خود را با افغانستان باز نگهداشته و در حال حاضر تجارت عادی بین دو طرف جریان دارد.
وی به ورود آوارگان به ایران اشاره کرد و گفت: بعد از روی کار آمدن طا-لبان در تابستان گذشته، روزانه هزاران نفر از شهروندان افغان وارد ایران می‌شوند. علی‌رغم تحریم های غیرانسانی ایالات متحده که مشکلات زیادی را برای دولت و مردم ایجاد کرده است، ایران خدمات مختلفی از جمله آموزش، بهداشت و درمان، آموزش های حرفه‌ای و اشتغال به آوارگان افغانستانی مقیم ایران با کمترین کمک جامعه جهانی ارائه می‌دهد. علاوه بر این، ما همزمان با برنامه واکسیناسیون ایرانیان، پناهندگان افغانستانی را نیز در برابر کرونا واکسینه می‌کنیم.
نماینده ایران در ادامه تاکید کرد که به دلیل اعمال تحریم های امریکا، منابع مالی ما محدود شده است. بدیهی است که اگر جامعه جهانی نتواند به موقع به ایران کمک های لازم ارائه کند، ما به تنهایی قادر به ادامه حمایت خود از پناهجویان افغانستانی که تعداد زیادی از آنها از طریق ایران به دنبال رفتن به اروپا هستند، نخواهیم بود. به گفته وی، آزادسازی دارایی‌های مسدود شده افغانستان که برای احیای اقتصاد افغانستان و نجات جان مردم ضروری است، به هیچ وجه نباید سیاسی و مشروط باشد.
نماینده ایران افزود: در کنار مسایل بشردوستانه، نگرانی‌های مشروع دیگری مانند ضرورت ایجاد یک حکومت فراگیر و منتخب در افغانستان باید مورد توجه قرار گیرد. علاوه بر این، باید برای مبارزه با تروریزم و جنایات سازمان یافته در افغانستان تلاش کرد. به همان اندازه مهم، ارتقاء و حمایت از حقوق بشر همه افغان‌ها از جمله زنان و دختران، باید تضمین شود.
وی گفت: ایران در تحقق این اهداف، به تعامل خود با همه طرف‌ها در افغانستان از جمله طا-لبان ادامه خواهد داد و در این راستا، اخیراً میزبان یک هیئت بلندپایه از طا-لبان بوده است.
وی افزود: ما همچنین به رایزنی‌های خود با همسایگان افغانستان و همچنین شرکای منطقه‌ای و بین‌المللی خود از جمله سازمان ملل ادامه خواهیم داد تا به صلح، امنیت و ثبات پایدار در افغانستان کمک کنیم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا