آخرین اخبارافغانستاناقتصاد و توسعهخبر های مهمسیاست

تاکید ملا برادر بر گسترش روابط سیاسی و اقتصادی کابل-تهران در دیدار معاون رییس جمهور ایران

خبرگزاری دید: ملا عبدالغنی برادر معاون اقتصادی رییس الوزرا در سفر به ایران با محمد مخبر معاون رییس جمهور آن کشور دیدار بر گسترش روابط اقتصادی و سیاسی میان ایران و افغانستان تاکید کرده است.

دفتر آقای برادر نوشته است: در این دیدار دو طرف در مورد تقویت تعامل سیاسی-اقتصادی افغانستان و ایران، اوضاع سیاسی منطقه و جهان و جنایات رژیم ظالم اسراییل در فلسطین بحث و گفت‌وگو کردند.

این دفتر به نقل از آقای برادر افزوده که افغانستان بر بنیاد سیاست خارجی اقتصاد محور خود می خواهد روابط سیاسی، اقتصادی، ترانزیتی و تجارتی خود را با جمهوری اسلامی ایران گسترش دهد.

در همین حال، محمد مخبر معاون رییس جمهور ایران در جریان سخنان خود گفت که ایران علاقمند  به گسترش روابط خود با افغانستان است و خواستار توسعه روابط سیاسی، اقتصادی، تجارتی و ترانزیتی بین دو کشور بوده و به طور مشترک برنامه‌ای را  برای رفاۀ ملت های دو کشور خواهند ساخت.

آقای محمد مخبر افزوده که هر دو کشور باید به اجرای توافقنامه ها متعهد باشند و مشترکاً برای حفظ محیط زیست و به ویژه مدیریت خشکسالی و آب با یکدیگر کار نمایند.

معاون رییس جمهور ایران در این دیدار با معاون اقتصادی ریاست الوزرا گفت، ایران آماده است تا صادرات و واردات افغانستان را  از طریق بندر چابهار به مقدار قابل توجهی افزایش دهد.

وی همچنان گفت که ایران آماده همکاری کامل با افغانستان در حصۀ استفاده از تکنالوژی پیشرفته در زراعت  و صنعت است. طرف ایرانی تاکید کرد که هر دو کشور باید در جریان تجارت از اسعار ملی خود استفاده کنند و برای افزایش سطح تجارت و ترانزیت، نیاز است تا شاهراه ها و سرک ها به شکل اساسی احداث گردد.

از سویی هم، ملا برادر از میزبانی ایران با مهاجرین افغان مقیم آن کشور تشکر کرد و خواستار برخورد خوب با مهاجرین افغان و رسیدگی به مشکلات آنان شد.

در این دیدار دو طرف جنایات رژیم ستمگر اسراییل در فلسطین را به شدت محکوم کردند و از جهان اسلام خواستند در برابر این وحشت سکوت نکنند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا