آخرین اخبارجهانسیاستفرهنگ و دانش

تصمیم دولت هند برای تغییر نام‌« اسلامی» شهرها به اسامی هندو

با وجود انتقادهای تند جامعه مدنی، حزب بهارتیا جاناتا، حزب حاکم هند نام «اسلامی» شماری از شهرهای هند را به نام‌های هندو تغییر داد.


با وجود انتقادهای تند جامعه مدنی، حزب بهارتیا جاناتا، حزب حاکم هند نام «اسلامی» شماری از شهرهای هند را به نام‌های هندو تغییر داد.
به نقل از یورونیوز، هفته گذشته یوگی آدیتیاتات، وزیر اول ایالت شمالی اوترا پرادیش اعلام کرد نام شهر «الله‌آباد» به پریگراج و نام فیض‌آباد به آیودهیا تغییر کرده است.
آقای آدیتیاتات راهب و سیاستمدار هندو و همچنین حزب بهارتیا جاناتا می‌گوید نام‌هایی که بر این شهرها گذاشته شده، نام‌های باستانی آن‌ها است؛ نام‌هایی که قرن‌ها پیش از ورود مسلمانان به هند، برای مردم شبه قاره شناخته شده بوده است.
مسئله وقتی در جامعه چند ملیتی هند نگران کننده می‌شود که بدانیم این تصمیم، تنها به ایالت اوترا پرادیش محدود نبوده و دولت‌های محلی تحت سیطره حزب بهارتیا جاناتا در دیگر نقاط این کشور هم رویه مشابه تغییر نام شهرها، خیابان‌ها و فرودگاه‌ها را در پیش گرفته‌ است.
برای مثال در ایالت غربی گجرات، دولت محلی درصدد تغییر نام احمدآباد به کارناواتی است. از سوی دیگر در ایالت بیهار (بهار) هم احزاب ملی‌گرای حاکم پیشنهاد تغییر نام شهر بختیارپور را مطرح کرده‌اند.
منتقدان این رویکرد حزب حاکم هند و شخص نارندرا مودی نخست وزیر این کشور، با یادآوری خشونت‌ها میان مسلمانان و هندوهای افراطی در دهه ۹۰ بر سر تخریب مسجد بابری، می‌گویند تغییر نام‌های دوران حاکمیت اسلام در هند، می‌تواند علاوه بر خدشه دار کردن چهره بی‌طرف دولت هند، آتش تنش میان میلیون‌ها شهروند این کشور را بار دیگر شعله‌ور سازد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا