آخرین اخباراسلایدشوافغانستانروند صلحسیاست

تطبیق تعزیرات منحیث یک ابزار برای موفقیت در مذاکرات با طالبان مهم است

محمد اشرف غنی رییس جمهور شامگاه روز جمعه در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که در خصوص پروسۀ صلح افغانستان از طریق ویدئوکنفرانس برگزار شده بود، اشتراک و سخنرانی نمود.
به گزارش خبرگزاری دید، رییس جمهور غنی در سخنرانی خویش ضمن ابراز امتنان از تدویر این نشست، گفت که نشست امروز در خصوص صلح افغانستان، نمایانگر آن است که شورای امنیت سازمان ملل متحد، تعهد قوی برای رسیدن افغانستان به صلح و ثبات دارد.

وی افزود که امروز جامعه جهانی به توافق رسیده است که ما به اهداف مطلوب خویش به خاطر رسیدن به یک راه حل سیاسی، نایل شویم.
رییس جمهور قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد را در قبال صلح افغانستان مهم خوانده، گفت که این سازمان تعهد همیشگی خود را بر استقلال، حاکمیت سیاسی و تمامیت ارضی افغانستان ابراز کرده و تاکید نموده که حقوق افغان‌ها توسط خودشان در پروسه های سیاسی در آینده تضمین گردد.
رییس جمهور گفت که تعهدات شما برای حمایت از مردم افغانستان به خاطر خاتمه دادن به جنگ، ادغام مجدد، صلح و ثبات پایدار، احترام به حقوق بشر و از همه مهمتر که افغانستان دوباره به پناهگاه امن تروریستان مبدل نگردد، مهم است.

رییس جمهور غنی همچنان از حمایت جامعه بین‌المللی از افغانستان مستقل، متحد، مقتدر و نیروهای امنیتی و دفاعی در راستای مبارزه با تهدید مشترک تروریزم، یادآوری کرد.
وی افزود که افغانستان در خط مقدم مبارزه با تروریزم جهانی قرار دارد، ما برای شکست تروریزم مشترکاً مبارزه می‌کنیم و زمانی به صلح نایل می‌شویم که در کنار همدیگر قرار داشته باشیم.
رییس جمهور غنی از تلاش‌های دولت افغانستان برای مبدل کردن صلح به گفتمان ملی به شمول برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح و تصمیم گیری لویه جرگه در خصوص رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان یادآوری نموده، گفت که حمایت های دوامدار شورای امنیت سازمان ملل متحد از پروسۀ صلح افغانستان می‌تواند ما را قادر سازد که به یک راه حل سیاسی دست پیدا کنیم.
رییس جمهور با اشاره بر این که برقراری صلح هزینه دارد، گفت که تیم مذاکراتی ما در دوحه بر تعهدات خود در مذاکرات صلح پابند است. وی افزود که شورای امنیت سازمان ملل متحد از تلاش‌های ما در دو دهه گذشته برای رهایی از جنگ به عنوان یک متحد و حامی خلل ناپذیر حمایت کرده است و از ادامه توجه، تلاش ها و شفافیت و قطعنامه های پیوسته تان در این خصوص، سپاسگزاری می کنم.

رییس جمهور غنی گفت که جامعه بین‌المللی امروز به این نتیجه رسیده است که افغانستان به یک راه حل سیاسی دست پیدا کند و کشور دارای حاکمیت، متحد و مردم سالار باشد که در صلح با خود، منطقه و جهان بسر ببرد و دستاوردهای دو دهه گذشته را حفاظت و توسعه داده بتواند.
رییس جمهور گفت که تداوم قطعنامه‌های تان نه تنها برای حقوق، ارزش‌ها و اهداف ما مهر تایید می‌گذارد، بلکه چوکاتی را مشخص می‌کند که تنها جمهوری اسلامی افغانستان دولت مشروع است و امارت اسلامی از سوی ملل متحد به رسمیت شناخته نشده و این سازمان احیای دوباره امارات اسلامی را حمایت نمی‌کند.
رییس جمهور گفت که ما از شورای امنیت سازمان ملل متحد می خواهیم که حمایت های خویش را از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان ادامه دهد. وی افزود که مهمترین ضرورت و اولویت ما صلح است و ما باید به پروسۀ صلح انرژی تازه ببخشیم زیرا در دوحه در وضعیت نامطلوب قرار دارد و شما در این راستا می‌توانید نقش عمده را بازی کنید.
رییس جمهور غنی از پیشرفت‌هایی که در عرصه های مختلف در افغانستان صورت گرفته یادآوری کرده، گفت که ۹۸ در صد عملیات‌ها را نیروهای امنیتی و دفاعی ما مستقلانه به پیش می‌برند، ۲۸ در صد کرسی‌های پارلمان را زنان افغان در اختیار دارند که بالاتر از فیصدی زنان در پارلمان امریکا است، ۵۳ در صد از کارهای صنعتی از سوی زنان به پیش برده می‌شود، ۳۷ در صد شاگردان مکتب را طبقه نسوان تشکیل می‌دهند، فیصدی سواد زنان در بیست سال گذشته دو برابر شده است و در کابینه آنان منحیث وزرا و معینان فعالیت دارند و تعداد شان در صفوف اردو ملی و پولیس ملی همه روزه بیشتر می‌گردد. وی افزود که با وصف این پیشرفت‌ها تهدیدها هنوز پابرجاست و خشونت ها ادامه دارد.
رییس جمهور تاکید کرد که اولویت عمدۀ ما صلح است و از شورای امنیت ملل متحد تقاضا نمود که یکبار خواست خویش را برای یک آتش بس در افغانستان ابراز کند، تا شرایط برای آمادگی بهتر در راستای مبارزه موثر با موج دوم ویروس کرونا فراهم گردد.
رییس جمهور غنی تصریح کرد که تطبیق تعزیرات منحیث یک ابزار برای موفقیت در مذاکرات با طالبان مهم است و این تعزیرات تنها زمانی می‌تواند موثر واقع شود که هر تغییر در میکانیزم جاری صلح مبتنی بر پیشرفت ملموس در پروسه صلح باشد.

وی گفت که شورای امنیت ملل متحد باید تروریزم را منحیث یک ایکوسیستم بپذیرد، نه یک سلسلۀ سازمان‌های منزوی و ما در راستای مبارزه با تروریزم به یک استراتژی نیاز داریم که شورای امنیت ملل متحد از آن حمایت کند.
رییس جمهور محمد اشرف غنی در اخیر سخنانش با اشاره به کنفرانس قریب الوقوع جنوا در مورد افغانستان و نتایج آن که بر آینده انکشاف کشور و خوداتکایی آن موثر خواهد بود، گفت که حکومت حسابدهی را تسریع می‌بخشد و روابط خویش را با جامعه بین‌المللی بر اساس اولویت‌های مشترک به شمول تقویت حقوق بشر، ادامه می‌دهد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا