آخرین اخباراجتماعافغانستانگزارش

تقابل اساتید تربیه معلم سید جماالدین با تحصیلات و معارف؛ آیا این نهاد معیارهای ارتقا به دانشگاه را دارد؟

پاسخ سوالاتی مبنی بر این‌که آیا این تحصن درسی به کجا می‌انجامد؟ سرنوشت ۱۰ هزار محصل بر حال سید جماالدین چه می‌شود؟ چرا وزارت‌های تحصیلات عالی و معارف مخالفت می‌کنند؟
این که آیا تربیه معلم سید جماالدین معیارهای تبدیل شدن به دانشگاه سید جماالدین را دارد، در این گزارش جست‌وجو کردیم.


نزدیک به چهل روز است که اساتید تربیه معلم سید جماالدین افغان دست به تحصن درسی زده و خواهان ارتقای تربیه معلم سید جماالدین به دانشگاه سید جماالدین افغان می‌باشند؛ چیزی که با مخالفت تند وزارت‌های تحصیلات عالی و معارف کشور واقع شده است.
به گزارش خبرگزاری دید، پاسخ سوالاتی مبنی بر این‌که آیا این تحصن درسی به کجا می‌انجامد؟ سرنوشت ۱۰ هزار محصل بر حال سید جماالدین چه می‌شود؟ چرا وزارت‌های تحصیلات عالی و معارف مخالفت می‌کنند؟
این که آیا تربیه معلم سید جماالدین معیارهای تبدیل شدن به دانشگاه سید جماالدین را دارد، در این گزارش جست‌وجو کردیم.
اساتید تربیه معلم سید جماالدین به خبرگزاری دید می‌گویند: وزارت‌های تحصیلات عالی و معارف، بزرگترین مانع رشد علم و دانش درافغانستان است و این نهادها به کارخانه مدرک سازی بی‌کیفیت تبدیل شده است.
استاد محمد شاه لاهوری استاد تربیه معلم سید جماالدین به خبرگزاری دید گفت: خواست ما خواست ملی و منطقی است که تشنه‌گان علم و دانش را می‌خواهیم سیرآب کنیم، ما چیز دیگر را که نمی‌خواهیم.
استاد لاهوری در پاسخ به سوالی که سرنوشت ۱۰ هزار محصل برحال سید جماالدین چه می‌شود گفت: تعطیلی درس کوچکترین هزینه است که ما در این راه می‌پردازیم.
وی افزود: ما در تحقق این آرمان ملی ممکن است خیلی هزینه‌های بزرگتر را بپردازیم، حتی جان. ولی از داعیه برحق خود برگشت نداریم.
لاهوری در پاسخ به سوالی که چرا وزارت‌های تحصیلات و معارف مخالفت می‌کنند، گفت:« مسئوولان وزارت‌های تحصیلات عالی و معارف کوچکترین درک از نیاز های تحصیلی کشور ندارند و آن‌ها این وزارت‌ها را درسطح کارخانه تولید مدرک تبدیل کرده‌اند و هیچ دلیل منطقی دیگر ندارند.»
این که چرا وزارت‌های تحصیلات عالی و معارف مانع این کار است؟ آقای ضیا ساحل سخنگوی وزارت تحصیلا ت عالی به خبرگزاری دید گفت: ارتقای تربیه معلم سید جماالدین به دانشگاه هیچ اساس حقوقی ندارد.
آقای ساحل می‌گوید: ارتقای یک نهاد تحصیلی به بالاتر و یا تقلیل آن، از صلاحیت‌های شورای عالی تحصیلات است که سال یک بار برگزار می‌شود.
ساحل می‌گوید: وزارت تحصیلات عالی یک راهبرد استراتژیک دارد که مطابق آن کار می‌کند، ولی ارتقای هیچ نهاد تحصیلی به شمول تربیه معلم سید جماالدین در این پلان استراتژیک وجود ندارد.
آقای ساحل افزود: ما کمبود کادری در بخش معلم نداریم که نیاز شود تا تربیه معلم سید جماالدین به دانشگاه ارتقا کند.
وی تصریح کرد: ما سالانه از دانشگاه‌های تعلیم و تربیه ۱۷ هزار معلم فارغ می‌دهیم، در حالی که ما سالانه ۱۰ هزار معلم نیاز داریم و ۷ هزار دیگر بیکار می‌ماند.
اما مسئولان وزارت معارف می‌گویند: در صورتی ارتقای تربیه معلم سید جماالدین را به دانشگاه قبول دارد که تحت تشکیلات وزارت معارف به سطح لیسانس از این نهاد تحصیلی فارغ گردند.
تحصن درسی اساتید و دانشجویان تربیه معلم امروز وارد سی و هشمین روز خود گردیده است، ولی مقامات حکومت تا هنوز در این قسمت بی‌تفاوت‌اند.
محمد رقیب فیاض – کابل

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا