آخرین اخباراسلایدشوافغانستانسیاست

توافق با حکمتیار منجر به گسترش امنیت در افغانستان نشده است

سربازرس ویژه امریکا برای افغانستان ( سیگار ) می گوید که توافق صلح با گلبدین حکمتیار تاثیر بر روند عمومی صلح در افغانستان نداشته و این توافق منجر به گسترش امنیت در سراسر کشور نشده است.سربازرس ویژه امریکا برای افغانستان ( سیگار ) می گوید که توافق صلح با گلبدین حکمتیار تاثیر بر روند عمومی صلح در افغانستان نداشته و این توافق منجر به گسترش امنیت در سراسر کشور نشده است.
به گزارش خبرگزاری دید، در گزارش سیگار آمده است که شماری از مقامات افغانستان به شمول محمد اشرف غنی رییس جمهور آن کشور، ابراز امیدواری کرده بودند که توافق صلح با گلبدین حکمتیار، شرایط را برای توافق صلح با سایر گروه های مسلح در کشور مهیا کند.
اما سیگار به نقل از وزارت خارجه امریکا گزارش داده است که توافق صلح با رهبر حزب اسلامی بر سایر گروه ها به شمول طالبان «تاثیر قاطعی» نداشته است.
در گزارش سیگار آمده است که وزارت خارجه امریکا، توافق صلح با آقای حکمتیار را هنوز هم مهم تلقی می کند؛ زیرا یکجا شدن این حزب به روند صلح شاید سایر گروه های مسلح به خصوص آنعده از گروه هایی را که نقش سیاسی آقای حکمتیار را پس از یکجا شدن به روند صلح مشاهده می کنند، ترغیب به روند صلح کند.
رییس جمهور غنی با رهبر حزب اسلامی در هشتم ماه میزان سال ۱۳۹۵ خورشیدی، توافقنامه صلح امضا کرد.
پس از امضای توافق صلح و ورود آقای حکمتیار به کابل، رهبر حزب اسلامی در مسایل عمده افغانستان از جمله روند مذاکرات صلح، انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری، مسایل قومی و زبانی و حضور نیروی های بین المللی مستقر در آن کشور موقف گیری کرده است، موقف گیری هایی که در برخی اوقات موجب تنش های لفظی با شماری از رقبای سیاسی اش از جمله عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت افغانستان شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا