آخرین اخبارافغانستانسیاست

سرور دانش:

جرگه اراده مردم است، سیاستمداران و طالبان به آن احترام کنند

سرور دانش معاون دوم ریاست‌ جمهوری امروز (یک‌شنبه، ۱۵ ثور) در واکنش به اظهارات اخیر شماری از چهره‌های سیاسی و گروه طالبان در پیوند به جرگه‌ مشورتی صلح از آنان خواست که به «نظر مردم افغانستان» احترام بگذارند.

سرور دانش معاون دوم ریاست‌ جمهوری امروز (یک‌شنبه، ۱۵ ثور) در واکنش به اظهارات اخیر شماری از چهره‌های سیاسی و گروه طالبان در پیوند به جرگه‌ مشورتی صلح از آنان خواست که به «نظر مردم افغانستان» احترام بگذارند.
به گزارش خبرگزاری دید، آقای دانش که در مراسم معرفی «قانون حمایت از کودکان» در کابل صحبت می‌کرد، افزود:«بسیار بی‌انصافی است که در شرایط امروزی افغانستان، برخی از سیاستمداران ادعا کنند که این جرگه (لویه‌جرگه‌ مشورتی صلح) هیچ دستاوردی نداشته است.»
به گفته‌ او، اگر در این ‌جرگه هیچ دستاوردی هم در کار نبوده باشد، همین قدر کافی است که دیدگاه مردم افغانستان به عنوان یک رهنمود راجع به صلح در یک مشوره‌ منسجم، عمومی و علنی، گرفته شده است.
معاون دوم ریاست‌جمهوری تاکید کرد:«اکنون وظیفه‌ همه‌ شخصیت‌ها و گروه‌های سیاسی است که بر این قطع‌نامه‌ی رهنمودی مردم افغانستان ارج بگذارند و در محوریت دولت جمهوری اسلامی افغانستان راه صلح را تعقیب کنند.»
پیشتر داکتر عبدالله رییس اجرایی کشور گفته بود که این جرگه علی‌رغم تحمیل هزینه‌ مالی بر مردم افغانستان و ایجاد وقفه‌ فعالیت‌های اقصادی و دولت، هیچ دستاورد جدیدی نداشته است.
پس از آن تیم انتخاباتی صلح و اعتدال به رهبری محمدحنیف اتمر مشاور پیشین امینت ملی کشور نیز این لویه‌جرگه را سفارشی خوانده، گفته بود که حکومت با برگزاری آن تلاش کرد تا روند صلح را تخریب و به حذف جریان‌های سیاسی ادامه دهد.
عطامحمد نور رییس اجرایی جمعیت اسلامی گفته بود که حکومت با برگزاری این لویه‌جرگه در تلاش تمدید دوره‌ حکومت داری‌اش بوده است.
آقای دانش از این گروه خواست که با قبول آتش‌بس و مذاکره‌ مستقیم با دولت افغانستان، زمینه‌ یک صلح پایدار را فراهم کند و دست از «مغالطه» در مورد جهاد بکشد.
پیشتر این گروه با ختم برگزاری لویه ‌جرگه‌ مشورتی صلح، آن را فرمایشی خوانده گفته بود افرادی که در این جرگه شرکت کرده بودند، نمایندگان واقعی مردم نه، بلکه افرادی بودند که در ۱۸ سال گذشته یا در نظام کار کرده‌اند و یا اکنون با این نظام همکارند.
این گروه در پاسخ به خواست آتش‌بس از سوی اشتراک‌کنندگان این لویه‌جرگه گفته بود که جهاد در ماه رمضان بیشتر از ماه‌های دیگر ثواب دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا