آخرین اخباراسلایدشوافغانستانایرانخبر های مهمدسته بندی نشده

جنجال بر سر تصاحب سرکنسولگری افغانستان در مشهد

خبرگزاری دید: خبرها حاکی از ارسال نامه ختم وظیفه کنسول افغانستان در سرکنسولگری مشهد توسط طا-لبان با کشمکش های فراوانی مواجه شده است. طبق دستور وزارت خارجه حکومت سرپرست آقای جابر انصار وظیفه اش به عنوان کادر دیپلماتیک این نمایندگی کشور در مشهد – ایران به پایان رسیده و وی باید برای ادامه ماموریت دیپلماتیک خود به کابل برگردد.

در همین حال آقای جابر انصار از پذیرش مکتوب طا-لبان سر باز زده و ختم وظیفه خود را در نمایندگی سیاسی افغانستان در مشهد – ایران نپذیرفته است.

گرچه واکنش جابر انصار می تواند از زاویه های مختلفی مورد تحلیل قرار گیرد زیرا پس از سقوط نظام جمهوری اغلب نمایندگی های سیاسی به کار خود ادامه داده و در این راستا به دلیل نبود سیستم نظارتی مالی و حقوقی، منابع نمایندگی های سیاسی افغانستان تحت تاثیر مقامات برحال این نمایندگی‌های دیپلماتیک کشور بوده است.

در همین رابطه؛ ناصر کنعانی سخنگوی وزارت خارجه ایران ، در پاسخ به سوال خبرنگاران در خصوص برخی خبرهای منتشره در ارتباط با تغییرات در کادر سرکنسولگری افغانستان در مشهد اظهار کرد: هر گونه تغییری در کادر کنسولی، تابع مقررات تعریف شده در کنوانسیون‌ ۱۹۶۳ وین درباره روابط کنسولی است.

وی افزود: در ملاقات مورخ  ٢٩ ثور ۱۴۰۳ سرپرست سفارت افغانستان در تهران با مدیرکل آسیای جنوبی وزارت امور خارجه و درخواست انجام شده جهت تغییر کادر سرکنسولگری افغانستان در مشهد، به ایشان توضیح داده شد که تعیین و تغییر کارکنان در هر پست کنسولی از جمله اختیارات دولت فرستنده است، ولی آنها باید از طرق تعریف شده به دولت پذیرنده معرفی شده و پس از اخذ موافقت دولت پذیرنده و دریافت روادید، برای مأموریت تعریف شده وارد کشور پذیرنده شده و در ماموریت مشخص شده به کار مشغول شوند.

کنعانی تصریح کرد: این موضوع به طرق مختلف به سایر مقامات وزارت خارجه افغانستان هم منتقل شده است. فلذا انتظار می‌رود مقامات وزارت خارجه افغانستان مطابق کنوانسیون ۱۹۶۳ وین و منطبق با روش‌های شناخته شده بین‌المللی برای هرگونه تغییر و تحول در کادر کنسولی خود اقدام نماید.

این درحالی است که روز گذشته شماری از اعضای طا-لبان با در دست داشتن مکتوب وزیر خارجه با مراجعه به کنسولگری افغانستان در مشهد خواستار واگذاری کنسولگری به آنها شده بودند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا