آخرین اخبارافغانستانپاکستانسیاستمنطقه

جنگ در افغانستان تشدید می‌شود

مولانا طاهر اشرفی رییس شورای علمای پاکستان ساعاتی پس از ترور مولانا سمیع‌الحق رهبر جمعیت علمای پاکستان مدعی شده که با این ترور،‌ جنگ افغانستان گسترش یافته و شدت خواهد گرفت.


مولانا طاهر اشرفی رییس شورای علمای پاکستان ساعاتی پس از ترور مولانا سمیع‌الحق رهبر جمعیت علمای پاکستان مدعی شده که با این ترور،‌ جنگ افغانستان گسترش یافته و شدت خواهد گرفت.
به گزارش خبرگزاری دید، مولانا طاهر اشرفی در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «پاکستان نیوز» گفته که ترور مولانا سمیع‌الحق مستقیم بر جنگ افغانستان تاثیر خواهد گذاشت.
وی گفته است:« کسانی که بر کشته‌شدن مولانا سمیع‌الحق خوش هستند و یا هم خوشی می‌کنند،غلط فهمیده، چون با کشته‌شدن مولانا سمیع‌الحق به خدا قسم که جهاد در افغانستان شدیدتر خواهد شد و به حدی قوی خواهد شد که حتی هېچ باطل در افغانستان باقی نخواهد ماند.»
شماری از علمای پاکستانی بارها حمایت‌شان را از گروه طالبان و جنگ آنان در افغانستان به صراحت اعلام کرده‌اند. دولت پاکستان نیز متهم به حمایت از گروه‌های تروریستی در افغانستان است.
گفتنی است که مولانا سمیع‌الحق رهبر جمعیت علمای پاکستان که به پدر معنوی طالبان مشهور است، شام روز جمعه (۱۱ عقرب) در شهر راولپندی پاکستان با ضربات چاقو و شلیک یک فرد ناشناس به قتل رسید.
او چهره سیاسی-مذهبی شناخته شده‌ و جنجالی‌ در میان پاکستانی‌ها و افغان‌ها بود. پدر او مولانا عبدالحق چند دهه پیش در اکوره ختک، شهر کوچکی در ایالت خیبرپشتونخوای پاکستان، مدرسه دینی حقانیه را تاسیس کرد که بعدها با هزاران شاگرد به پسرش سمیع‌الحق به میراث ماند.
مولانا سمیع‌الحق، رهبر جمعیت علمای اسلام پاکستان بود و دو دوره عضویت مجلس سنای این کشور را داشت (از ۱۹۸۵ تا ۱۹۹۷).
صدها دانش‌آموز مدرسه حقانیه طی چند دهه در افغانستان در برابر دولت‌های مختلف افغانستان جنگیدند و پس از سقوط حاکمیت گروه طالبان در افغانستان، خود او همیشه افغانستان را کشور «اشغال شده» می‌خواند.
مولانا سمیع‌الحق باری ملا محمد عمر، رهبر پیشین طالبان را از شاگردان برجسته‌‌اش خوانده بود و او را «انسان فرشته‌مانند» توصیف کرده بود. در زمان حضور نیروهای شوروی در افغانستان او رابطه نزدیک با مجاهدین افغانستان داشت و برخی از آن‌ها حتی در مدرسه حقانیه آموزش علوم دینی دیدند.
سمیع‌الحق در میان بسیاری از افغان‌ها به دلیل حمایت همیشگی‌اش از گروه طالبان و مشروع دانستن جنگ آن‌ها علیه دولت افغانستان منفور بود.
گفته می‌شود شماری از نخستین اعضای گروه طالبان پیش از آمدن به افغانستان در مدرسه حقانیه دانش‌آموز بودند و به همین دلیل او را «پدر معنوی طالبان» می‌خوانند.
هنوز کسی یا گروهی مسئولیت حمله به سمیع‌الحق را به عهده نگرفته است، اما گفته می‌شود که او به دلیل مشکلات خانوادگی کشته شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا