آخرین اخبارافغانستانسیاست

وکلای غزنی:

حوزه‌بندی انتخابات در غزنی غیرقانونی است


نمایندگان مردم غزنی در مجلس نمایندگان، تصمیم تازه کمیسیون انتخابات را مبنی بر این که انتخابات پارلمانی در ولایت غزنی به صورت حوزه‌ای برگزار شود، تبعیض‌آمیز و غیر قانونی خواندند.
به گزارش خبرگزاری دید، پس از آن که کمیسیون انتخابات تصمیم گرفت تا دریک اقدام استثنایی انتخابات پارلمانی را در ولایت غزنی حوزه‌بندی کند، وکلای مردم غزنی در مجلس نمایندگان مخالفت شان را با این تصمیم اعلام نمودند.
نمایندگان مردم غزنی در پارلمان، امروز سه‌شنبه (۵ سرطان) دریک نشست خبری مشترک تصمیم کمیسیون انتخابات را مبنی برحوزه بندی انتخابات پارلمانی در ولایت غزنی، تبعیض‌آمیز و غیر قانونی عنوان کردند.
با گذشت یک ماه از پیشنهاد شماری از باشندگان ولایت غزنی مبنی بر حوزه‌بندی شدن انتخابات پارلمانی در این ولایت، کمیسیون انتخابات این پیشنهاد را پذیرفته و گفته که انتخابات در ولایت غزنی در سه حوزه انتخاباتی برگزار خواهد شد.
بر اساس این تصمیم کمیسیون، انتخابات در ولایت غزنی به دلیل ناامنی در سه حوزه انتخاباتی با تفکیک اقوام هزاره، تاجیک و پشتون برگزار خواهد شد.
اما وکلای مردم غزنی در مجلس نمایندگان این تصمیم کمیسیون انتخابات را مخالف صریح قانون اساسی و قانون انتخابات دانسته خواهان عدم برخورد تبعیض‌آمیز کمیسیون با مردم غزنی شده‌اند.
عبدالقیوم سجادی نماینده مردم غزنی در مجلس در نشست خبری امروز بیان داشت که تصمیم حوزه بندی انتخابات در ولایت غزنی که پس از درخواست تعدادی از باشندگان این ولایت از سوی کمیسیون اتخاذ شده، براساس مواد قانون انتخابات غیر قانونی و براساس مواد قانون اساسی تبعیض‌آمیز است.
آقای سجادی گفت که این اقدام که برخورد استثنایی و تبعیض‌آمیز با مردم این ولایت را نشان می‌دهد، به هیچ وجه عملی نبوده و زمینه‌ساز بروز تنش‌های قومی در غزنی خواهد شد.
به گفته وی، کمیسیون انتخابات و حکومت به جای برگزاری انتخابات به شکل حوزه‌ای در ولایت غزنی باید زمینه برگزاری انتخابات را در تمام مناطق غزنی فراهم سازد.
محمد عارف رحمانی یکی دیگر از نمایندگان غزنی در مجلس نیز تصمیم کمیسیون را در حوزه بندی انتخابات پارلمانی در این ولایت غیر قانونی خواند.
روز گذشته خبرهایی نشر شد مبنی بر این که کمیسیون تصمیم گرفته است انتخابات در ولایت غزنی در سه حوزه برگزار شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا