آخرین اخبارافغانستانروند صلحسیاستصلح

حکمتیار: با رییس جمهور توافق کردیم که نشست محرم با طالبان داشته باشیم

خبرگزاری دید: گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی می‌گوید که در نشست سه جانبه با رییس جمهور پیشین و کنونی، به توافق رسیده‌اند تا نشست محرم با رهبران جانب طالبان داشته باشند. حکمتیار جزئیات نشست سه جانبه خود را با رییس جمهور اشرف غنی بیان کرد.


تشکیل حکومت انتقالی کوتاه‌مدت غیر ایتلافی، ترتیب ملاقات محرم با رهبری طالبان، برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، پارلمانی و شورای‌های محل، ایجاد مرجع تصمیم‌گیری، رهایی تمامی زندانیان سیاسی و نظامی، حذف نام‌ها از فهرست‌ سیاه و ایجاد شورای عالی دولت از مواردی است که به گفته حکمتیار در نشست سه‌جانبه روی آن توافق شده است.
حکمتیار که امروز یکشنبه(۹جوزا) در یک نشست خبری در کابل صحبت می‌کرد، شورای عالی مصالحه ملی ناکارآمد و غیر ضروری خواند.
دیدار سه جانبه حکمتیار، حامد کرزی و اشرف غنی به تاریخ ۲۱ ثور در خانه کرزی انجام شده بود.
حکمتیار گفت که در این نشست روی چند موضوع صحبت شد و او از توافقات این نشست راضی است و با دست پر برگشته است. حکمتیار توضیح داد که همه طرح‌ها و تحلیل‌هایش از سوی رییس جمهور غنی پذیرفته شده است.
به گفته حمکتیار، در نشست سه‌جانبه توافق شد که از نشست استانبول به عنوان یک فرصت خوب برای ختم جنگ و برقراری صلح در کشور استفاده شود و همه جناح‌ها با طرح واضح و واحد به آن بروند.
رهبر حزب اسلامی خاطرنشان کرد که رییس جمهور غنی درباره نشست استانبول و دوحه نظر مثبت نداشت و خواهان انتقال محل مذاکرات به کابل بود، اما سرانجام موافقت کرد که از این نشست‌ها به عنوان یک فرصت خوب استفاده شود.


رهبر حزب اسلامی افزود که با رییس جمهور غنی به توافق رسیده بود که متصل به توافق‌نامه صلح، آتش‌بس عمومی و دایمی در کشور اعلام شود.
به گفته حکمتیار، در نشست سه‌جانبه فیصله شد که یک هیئت دو-سه نفری با طالبان در یک نشست سری گفت‌وگو کند و در صورتی که این گروه متمایل به صلح بود در نشست استانبول طرح متفق پیش‌کش شود.
او گفت که این هیئت به صورت سری با چهره‌های رده‌اول طالبان دیدار کند و طرح متفق را پیش روی آن‌ها بگذارد تا پاسخ روشن پیدا کند که طالبان صلح می‌خواهند یا جنگ.
گلبدین حکمتیار گفت که اگر پاسخ طالبان مثبت بود، یک هیئت بلندپایه دولت شامل رهبران سیاسی به نشست استانبول بروند و طرح نهایی را با خود ببرند تا دو طرف به توافق دست یابد.
با این حال، او تأکید کرد که اگر پاسخ منفی یافتند و این احساس به وجود آمد که طالبان صلح نمی‌خواهند شورای عالی دولت درباره آن تصمیم بگیرد.
حکمتیار هشدار داد که اگر به توافقات و تعهدات صورت گرفته عمل نشود، او مجبور خواهد شد که درباره صلح و تعامل با وضعیت حاکم به صورت مستقل تصمیم بگیرد.
در این نشست رهبر حزب اسلامی گفت که روند صلح افغانستان به بن‌بست رسیده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا